Airbus і Siemens займуться розробкою електричного літака

Наприкінці цьогорічного літа два європейських виробничих гіганти — аерокосмічна корпорація Airbus Group і промисловий концерн Siemens — оголосили про об'єднання зусиль у сфері розробки електричних і гібридних двигунів для авіації.

Як наголошується в спільній заяві компаній, роботою над цим проектом займуться понад 200 кращих інженерів. Як очікується, до 2020 року компанії зможуть продемонструвати можливості використання електричних і гібридних технологій в авіації.

А от за допомогою сервіса biletik.aero можна швидко і вигідно замовити авіаквитки у різні кінці світу.

«Ми вважаємо, що до 2030 року пасажирські літаки місткістю до 100 пасажирів зможуть працювати на гібридній тязі, і ми рішуче мають намір досліджувати цю можливість разом з таким партнером світового класу, як Siemens»,— прокоментував спільну заяву компаній генеральний директор Airbus Group Том Ендерс.

Корпорація Airbus вже вклала значні кошти в розробку електродвигунів для невеликих літаків, а також протестувала прототип електролітачка E-Fan. У липні минулого року після численних попередніх випробувань і сотень польотів над сушею двомісний електролітак E-Fan, керований французьким пілотом Югом Дювалем здійснив успішний переліт через протоку Ла-Манш. Тоді політ з міста Лідд (Великобританія) до Кале (Франція) зайняв у нього всього 36 хвилин. Згідно з планами Airbus, такі невеликі електричні літаки з’являться на ринку вже в 2017 році.

Переваги використання електричних і гібридних двигунів очевидні, адже вони дозволять істотно скоротити витрату палива, понизити рівень шуму, а також зменшити показники шкідливих викидів. Це відповідає цілям, поставленим урядами багатьох європейських країн : до 2050 року знизити викиди вуглекислого газу в атмосферу на 75% по відношенню до 2000 року.

У процесі роботи над проектом інженери Airbus і Siemens розроблять прототипи різних рухових установок потужністю від декількох сотень кіловат до десяти і більше мегават. Такі двигуни можна буде використовувати на літаках місткістю до 100 пасажирів на внутрішніх рейсах невеликої дальності, а також на вертольотах і безпілотних літальних апаратах.