Акведук Валента у Стамбулі

Стамбул відомий не тільки численними мечетями і красивими палацами – спадщиною османів, але і рідкісними, але не менш красивими і значущими архітектурними пам'ятками Візантійської імперії інженерно-технічного призначення, серед яких особливе місце займає акведук Валента.

В силу географічного положення Стамбул майже з усіх сторін омивається морями або водами Босфору, але вся ця вода не придатна для пиття. Труднощі з питною водою у місті були ще з часів Константинополя. Під час існування Візантійської імперії в місті почали будувати величезні цистерни, в яких можна було зберігати запаси дощової води. Деякі з них дійшли до наших часів і доступні для огляду.

Проблема з нестачею питної води була актуальна завжди, і особливо в посушливі роки. Правителі імперії намагалися вирішити цю проблему будуючи різні комунікації. Так і з’явився акведук Валента або інша його назва, Боздоган Кемері (тур. Bozdoğan Kemeri), історія якого почалася за часів правління Костянтина I. Закінчилося будівництво в 378 році в період правління імператора Валента, його ім’я і носить акведук.

А якщо ви бажаєте на власні очі побачити цю та інші видатні турецькі історичні пам’ятки, раджу тут www.vantour.com.ua придбати вигідний горящий тур до Туреччини.



Для будівництва цього унікального водоводу використовувалися камені із стін грецького міста Халкідон. По вершині акведука були прокладені свинцеві труби, по яких надходила вода в місто аж до середини дев’ятнадцятого століття. Отруєння свинцем траплялися часто, але з інших металів труби тоді не робили.

Акведук неодноразово руйнувався при землетрусах і до занепаду Візантійської імперії перебував у не робочому стані. До наших днів Боздоган Кемері в Стамбулі не дійшов у своєму первозданному вигляді, зберігся лише 800 метровий фрагмент водогону висотою 26 метрів. Зараз можна побачити ділянку, яка була прокладена у долині між міськими пагорбами. Він знаходиться майже в центрі міста, а прямо під ним пролягає автомагістраль Ататюрка.

Реконструкцією акведука Валента займався султан Сулейман Пишний. Він доручив придворному архітекторові Синану підготувати проект, здатний забезпечити водою Європейську частину міста. Сінан створив систему з сорока фонтанів і здійснив реконструкцію водогону.



Акведук Валента в Стамбулі вже давно є візитною карткою міста і гордістю жителів міста. Туристи люблять прогулюватися уздовж повітряної арочного будови і фотографуватися, намагаючись передати його масштаби. У нічний час Боздоган підсвічується, створюючи романтичну обстановку. Це місце люблять художники часто зображують його на своїх полотнах.