Якось англійка Атулья Бінгхам (Atulya Bingham) після багаторічних подорожей по світу вирішила осісти в Туреччині і побудувати для себе екологічно чистий будинок. При його зведенні жінка застосувала технологію, звану Earthbags, тобто в якості основного будівельного матеріалу вона використовувала мішки з землею.
Мішки з тканини, не піддається гниттю, заповнюються землею і глиновмісним ґрунтом, потім з них починають вибудовувати стіни. Між рядами укладається колючий дріт, який скріплює мішки між собою.
Одним з ключових переваг Earthbags-будинків є їх швидкість зведення. До того ж, ці житла, на відміну від простих саманних будівель, не бояться паводків, вони куленепробивні. Єдиним недоліком будинку з мішків є те, що він не підходить для місцевості з мінусовими температурами.
В будинку у Atulya Bingham встановлено все те, що необхідно для комфортного проживання: компостний туалет, водопровід і сонячні батареї. Вартість будівництва будинку з мішків склала $ 5000.
Фундамент такого будинку, як і сам будинок — незвичайний. Стіни будинку Атульї встановлені на гравійний фундамент — по суті це просто засипка траншеї великим гравієм без жодного розчину.
Атулья виклала в мережу фото процесу будівництва земляного будинку з покроковою інструкцією. Отож, якщо комусь захочеться собі таке побудувати:
1 Викопайте траншею глибиною 0.5 м, і шириною більше ніж ширина мішків із землею.
2 Насипаємо в траншею щебінь або природний камінь до глибини 20 см від поверхні землі (близько 30 см).
3 Зверху насипається шар дрібного гравію так, щоб поверхня була досить рівною.
4 Зверху кладемо перший шар мішків із землею. На нього кладемо два витка колючого дроту.
5 З боків від мішків в траншею насипаємо гравій до рівня землі.
6 Після повного укладання кожного шару мішків, землю в мішках слід добре утрамбувати з допомогою чогось важкого і плоского.
7 В необхідних місцях вставляємо каркас для майбутніх вікон і дверей. Перемички повинні бути дерев’яними, товстими і міцними, щоб витримати шари мішків, укладені зверху.
8 Дах робиться з дерев’яних крокв перетином 5 х 15 см, укладених з кроком 40 см. Краї балок можна притиснути мішками з землею і додатково закріпити на стіні за допомогою канатів.
9 Покриття даху багатошарове — спочатку шар osb-плита, потім гідроізоляція і шар землі, зверху вкритий соломою.
Стіни з мішків штукатуряться спеціальним розчином, що складається з: 6 частин глини + 2,5 частини соломи + 1 частина глини змішати з водою, утрамбувати і дати настоятися протягом тижня. Потім додати 2 частини вапна + 4 частини піску. Тепер цим розчином можна проводити штукатурні роботи.
Джерело: сайт http://dwt.com.ua - офіційний дистрибютор DWT в Україні