Це потрібно хоча б для того, щоби правильно розрахувати суму податку на нерухомість, крім того, в житті нерідко виникають випадки, коли нам доводиться оцінювати та інше майно: наприклад, визначати, за скільки можна продати стару машину, або як вирахувати цінність подарованої прикраси або іншої речі. У всякому разі таку оцінку здійснюють професійні сертифіковані спеціалісти, ось тут http://zemocenka.com ви зможете звернутись в ТОВ «Інститут незалежної експертної оцінки».
Насамперед, потрібно визначитись з поняттям ринкової вартості? Цей термін визначає найбільш ймовірну ціну, по якій даний об’єкт за умов вільної конкуренції може бути проданий на ринку.
Треба розуміти, що ринкова вартість завжди залежить від співвідношення попиту і пропозиції на ринку, а тому далеко не завжди співвідноситься з собівартістю. Наприклад, коли ринок нерухомості швидко зростає, ринкова ціна квадратного метра може бути набагато вище фактичних витрат, які несе забудовник, тому що великий попит і квартиру все одно куплять.
В кризових умовах, навпаки, продавці змушені пропонувати нерухомість з мінімальною націнкою до собівартості, але якщо немає попиту, ринкова ціна може дуже сильно впасти.
Коли необхідне проведення оцінки ринкової вартості?
Найпоширеніші випадки:
- для укладання угоди купівлі-продажу;
- для кредитування під заставу (в тому числі і для отримання іпотечного кредиту);
- для оскарження завищеної кадастрової вартості, коли в якості такої визнається ринкова ціна (це потрібно для правильного обчислення величини податку на майно);
- під час розподілу і передачі майна при розлученні, отримання спадку, оформлення дарчої і т. д.;
Що таке “дійсна” і “розумна” вартість?
Нерідко в документах використовують терміни, не передбачені законодавством: “дійсна вартість”, “розумна вартість”, “еквівалентна вартість”, “реальна вартість”. Законодавством встановлено, що якщо в договорі про оцінку не визначається конкретний вид вартості, то визначається ринкова вартість цього об’єкта. Це ж правило застосовується і в разі використання в документах термінів, найчастіше вживаних у розмовній мові: “розумна”, “реальна”, “дійсна” вартість та ін. Тобто у всіх таких випадках мається на увазі визначення ринкової вартості об’єкта.
Що таке інвестиційна та ліквідаційна вартість?
Інвестиційна вартість, на відміну від ринкової вартості, визначається насамперед користю, яку може отримати власник від використання об’єкта. Вважається, що це найбільша величина, яку готовий заплатити покупець. Фізичні особи замовляють встановлення інвестиційної вартості рідко, частіше замовниками виступають представники бізнесу та державні структури.
Що стосується ліквідаційної вартості - це найбільш ймовірна ціна, за яку об’єкт може бути проданий в короткі терміни, недостатні для залучення широкого кола покупців. Реалізація різних об’єктів власності за ліквідаційною вартістю рідко буває добровільною. Як правило, такий продаж - це вимушена дія власника, пов’язана з негативними обставинами його життя.
Громадяни стикаються з цією необхідністю, коли з якихось причин змушені швидко “позбавлятися” від свого майна. Наприклад, людина не в змозі виплачувати кредит, допустила прострочення і готова продати заставу, щоб отримані гроші повернути банку і закрити борг. Банк же, в свою чергу, вимагає продати заставу за ліквідаційною вартістю в найкоротші терміни.