Навіщо Apple запатентувала паперовий пакет — історія «війни патентів» з Samsung

Нещодавно компанія Apple запатентувала паперовий пакет. У ньому немає Bluetooth або екрана — це звичайний контейнер з ручками. Нововведення в тому, що в його складі 60% вторсировини, а у конкурентів використовується менше 50%. Необхідність, самодурство чи піар? У цьому контексті варто згадати історію війни патентів Apple і Samsung, яка почалася в 2010 році і продовжується до цих пір.

Пластик – вчорашній день. Паперові пакети зараз у тренді! На сайті http://an-studio.kiev.ua/paperbag/ компанії АН-Студио ви зможете замовити довговічні стильні і функціональні паперові пакети, причому у найрізноманітнішому виконанні: з крафту, з шовкографією, ламінацією, або ж матові.

Обговорюючи «винахід» Apple користувачі інтернету розділилися на два табори: хтось вважає патент на паперовий пакет дивною примхою корпорації, а хтось -  розумним рішенням для збереження інтелектуальної власності компанії.

Серйозна компанія, крім технологічних патентів, має і патенти на те, що оточує бренд в цілому. Це абсолютно нормально. Крім того, пакет дійсно дуже цікавий, його можна назвати високотехнологічним, він на 60% виготовлений з перероблених матеріалів, а вони не такі міцні, як звичайний папір і картон. Щоб вони тримали вміст у пакета особлива, посилена конструкція. Так що це стара практика, все, що компанія придумала, захищати патентом.

Ця історія з пакетом оголює одну з ключових проблем патентного права. Взагалі його ідеологія в тому, що винахідник розкриває своє технічне рішення, робить людство багатшими, для того, щоб всі наступні технічні рішення були новими, з точки зору існуючого рівня. І такі патенти, як, наприклад, паперовий пакет, почасти дискредитують цю ідею.

А тепер власне, кілька слів про патентні війни між Apple і Samsung.



Перша модель IPhone вийшла в 2007 році — це був перший телефон з суцільним сенсорним дисплеєм. Флагманські моделі інших виробників робили упор на зовсім інші технології. Трендом тоді вважалися слайдери. Так і виглядала модель Nokia, короля ринку тієї епохи. Samsung тоді ще на третіх ролях і з бюджетними моделями.

Про новинку від Стіва Джобса ці компанії задумалися лише через день після презентації. У світі розпочалася революція, яка змінила світ. Нове поняття «смартфон» з суцільним сенсорним дисплеєм і власним ринком додатків отримало тоді власне ім’я — айфон.

Навздогін за Apple кинувся весь ринок, хто не зміг наздогнати — загинув, як, наприклад, Nokia. Модельний ряд гігантів ринку через 3 роки після презентації першого яблучного гаджета виглядає, як варіації на її тему. І це притому, що Apple запатентувала і екран, і зовнішній вигляд телефону.

Стів Джобс подає в суд. У 2010 році компанія вимагає компенсацію з Samsung у 2 мільярди доларів, а також припинення реалізації понад 26 моделей їх телефонів за порушення авторських прав. І виграє в 2012 році. Але не за всіма пунктами — суд США постановив, що зовнішній вигляд виробу не може бути захищений від копіювання, тому корейській корпорації довелося заплатити лише 548 мільйонів доларів за використання сенсорного екрану і технологію Scroll Lock.

Але головної мети — протримати якомога довше монополію на саме поняття «смартфон» — Apple, зрозуміло, досягти не змогла. І підписала з більшістю конкурентів мирову угоду. З більшістю, але не з Samsung. Тому, що справа в «мізках», а не в «залізі» — на платформі IOS і ринку додатків App Store.

Подібне розробив і Google, його дітище — Android. А Samsung — лише основні ліцензіати. Платформа Android була створена за участю колишнього співробітника Apple, а в подальшому — голови ради директорів Google Еріка Шмідта. Стів Джобс сказав йому перед подачею позову: «Я буду доводити, що ви неправі до останнього подиху і до останнього цента з наших 40 мільярдів доларів. Я знищу Android, тому що це вкрадений продукт. Я хочу, щоб ви припинили використовувати наші ідеї в Android — це єдине, що мені потрібно».

Це всього лише конкуренція, нічого особистого. Лише ділова мета — зберегти монополію на свої винаходи як можна довше. В епоху, коли монополій на технологію бути не може. Так що для Apple війна патентів — і священна війна, і звичайний бізнес. І вона її програє, все нове від «яблука» копіюється ринком, часом до того, як на нього вийшла сама компанія з Купертіно. І розумні годинники (їх Джобс запатентував ще 5 років тому), і планшети, і поки нереалізовані 3D окуляри, і монолітний гнучкий екран, і бездротова зарядка і багато-багато іншого.