Більшість людей інфіковані герпетовірусами. Заразивши людину, вони назавжди поселяються в її організмі і викликають герпес, кератит, генітальний герпес, оперізуючий лишай, інфекційний мононуклеоз та інші захворювання, в тому числі рак. Під час латентної фази інфекції віруси залишаються у стані спокою протягом тривалого періоду часу, але зберігають здатність до активації.
А от у чому полягає профілактика герпеса, яке повинно бути харчування, спосіб життя, читайте на сторінках сайту agerp.com.ua.
Система CRISPR/Cas9 вибирає певні ділянки ДНК і здійснює подвійний розрив у ланцюжку. У клітинах ссавців такі пошкодження швидко ремонтуються за допомогою механізму NHEJ (з’єднання негомологічних кінців). Відновлення пошкодження відбувається швидко, але не дуже точно, що може викликати мутації. Останні, в свою чергу, призводять до порушень функцій генів і кодованих ними білків.
Вчені вважають, що CRISPR/Cas9 може знаходити і змінювати ДНК герпетовірусів, що в інфікованих клітинах людини. Таким чином, можна запобігти загостренню захворювань. Щоб перевірити це, дослідники розробили спеціальні напрямні РНК , які вказують білкам Cas9, де в ДНК робити розріз. Оскільки послідовності гідової РНК відповідають життєво важливим ділянкам вірусного генома, то пошкодження повинні виявитися фатальними для розмноження вірусів.
Дослідники випробували дію CRISPR/Cas9 на клітинах лімфоми, інфікованих трьома різними герпетовірусами, а саме вірусом простого герпесу (HSV-1), цитомегаловірусом людини (HCMV) та вірусом Епштейна — Барр (EBV). Результати показали, що гідові РНК і Cas9 зменшують кількість EBV на 95 відсотків. Розмноження HCMV також ефективно придушувалося, однак при цьому з’явилися різновиди вірусу, стійкі до дії системи. Реплікація HSV-1 зупинялася в активній фазі, проте в латентному стані віруси залишались невразливими.
Вчені вважають, що, модифікувавши метод, можна досягти ефективних методів лікування герпетовірусних інфекцій як в активному, так і в прихованому стані.