Наші страви у вигляді суші. Східно-європейський варіант у арт-проекті Eastern European Sushi

Іноземців дивує наша їжа. Їм не зрозуміти такі страви, як "оселедець під шубою", салат "олів'є" або борщ. Креативні дизайнери з литовської студії Clinic 212 вирішили підійти до цього питання з гумором і створити фотокнигу, свого роду адаптацію улюблених нами страв до більш звичної іноземцям кухні.

Ось такий получився арт-проект Eastern European Sushi. Тут вам і борщ з пампушками, і чорний хліб з вареною ковбасою, масло, сир, огірок. А ще деруни, холодець, котлета по-київськи, оселедець під шубою. І все це у формі суші. Нижче ви побачите невеличку фотодобірку з цього креативного проекту.

Смачна і здорова їда, яка носить назву “суші”, і яка було подарована нам країною Висхідного Сонця, зараз дійсно підкорила весь світ. Не стала винятком і наша країна, до речі, дуже смачне суші роблять в компанії Эко Фуд Одесса, тут же можна замовити і інші чудові страви східної і європейської кухні.


А коли роли вперше зготували, хто зазвичай їх готує, які зараз найпопулярніші різновиди цих смаколиків? Вашій увазі декілька цікавих фактів про суші.

1. Перші суші почали готувати на початку 20-х років 19-го століття. Їх винахідником вважається кухар Йохей Ханая, який почав продавати суші на ринку в Едо (сучасний Токіо).

2. Слово «суші» на японській мові раніше писалося одним ієрогліфом, що позначає рибу. Зараз воно перекладається як «довголіття».



3. Найпопулярніші роли - каліфорнія і філадельфія – були придумані в 1970-х рр. в Каліфорнії. Тоді шеф-кухар першого в США японського ресторану зрозумів, що багатьом не подобається смак водоростей норі, і вирішив заховати їх під рисом, звернувши рол навпаки. Він ще додав у страву скибочки авокадо з огірком і обвалял роли в ікру летючої риби.

4. Практично всі кухарі суші – чоловіки. Багато ресторанів Японії відмовляються наймати кухарів-жінок, пояснюючи це тим, що у жінок температура тіла вища, і вони не можуть приготувати таке ніжне блюдо. Японці вважають, що різниця в 2-4 градуси впливає на смак продукту.



5. У 1997 році в Японії був зроблений найдовший ролл в світі. Його довжина склала понад кілометр, а в приготуванні брали участь 600 осіб.

6. Японці і жителі ряду азіатських країн вживають роли у величезній кількості. В даному випадку на допомогу кухарям прийшли автомати з приготування ролів. У них заправляються водорості, начинка і рис. За своєю формою і змістом, делікатеси нічим не відрізняються.