Вчені створили полімер, здатний до самовідновлення

Схоже на те, що знакові сцени з легендарного фільму "Термінатор", де робот Т-1000 зцілює себе від куль і інших пошкоджень, стали технологічною реальністю. Національне агентство з аеронавтики і космічних досліджень США отримало патент на унікальний полімер, що має здатність до самовідновлення...

Якщо вас цікавить якісна і по доступній вартості нафтохімія, зокрема поліетилен високого і низького тиску, ПВХ, поліпропілен, інші полімери, гексан, технічні спирти, звертайтесь в компанію СБПМ.

Вчені повідомили про існування термоактивного еластомеру, здатного самостійно розтягуватися, будучи розділеним надвоє, і самовідновлюватися без будь-якого стороннього втручання. Це дивно, оскільки такий механізм самозаживления поперечних з’єднань (перетворення розірваних поперечних зв’язків) зазвичай вимагає якогось зовнішнього стимулу.

Про такі полімери, здатні досягти якісного “зцілення” за відсутності будь-якого впливу ззовні, до цих пір не було відомо. Як правило, в якості механізмів, які сприяють відновленню цих зв’язків, виступають такі каталізатори, як висока температура, світло, або ж певні умови навколишнього середовища, такі як рівень Ph.



Спроби створити такий полімер робилися і раніше. Так група іспанських вчених на чолі з Айбоном Одріозолою з CIDETEC Centre for Electrochemical Technologies розробила самовідновлювальні силіконові еластомери, хоча дана розробка і не знайшла комерційного успіху, так як в якості каталізує механізму технологія використовувала дорогий компонент — наночастинки срібла. Але зараз дослідники досягли своєї мети, використовуючи прості і недорогі матеріали.

На прикладі молекул поліуретану, розрізаних на дві частини, було продемонстровано, що самовідновлення відбувається за допомогою реакції метатези ароматичних сполук з дисульфідними зв’язками, яка забезпечує регенерацію при кімнатній температурі.

Сам Айбон назвав саморегенерируючі еластомери полімерами-термінаторами, тому що вони завжди живі і здатні до “самовидужання”. З ефективністю самозцілення в 97 відсотків всього лише за 2 години, їх можна порівняти за дією з герметиками або клеєм.

Завдяки цьому дослідженню перед ученими відкриваються нові можливості використання подібних еластомерів для підвищення безпеки та продовження експлуатації в автомобілебудуванні, оснащення будинків, створення біоматеріалів. Саме завдяки своїй дешевизні, і того, що дана реакція не впливає на власні унікальні властивості матеріалу, це відкриття стає вельми комерційно привабливим.