Вважається, що перші печатки з’явилися в Месопотамії. Перехід до землеробства і скотарства став стимулом для корінних змін у суспільному житті. Осілий спосіб життя вимагав закріплення за тією чи іншою людиною права власності. Саме для клеймування і були призначені перші печатки. Їх виготовляли з м’якого каменю, наносячи зображення більш твердим предметом.
Потім печатки вже використовувалися не тільки для позначення приналежності того чи іншого об’єкта, але і для торгових цілей, систематизації товарообігу. Глиняні знаки і таблички з написами служили засобом позначення предметів. У той же період печатки починають використовуватися в якості інструменту для засвідчення документів.
Далі з’явилися циліндричні печатки, виготовлені з твердого каменю і слонової кістки. Для отримання відбитка такі печатки прокатували по заздалегідь підготовленій поверхні. Їх поширенню в Месопотамії сприяло те, що мешканці цієї країни в якості писального матеріалу використовували сиру глину, яка найкращим чином відповідала можливостям циліндричних печаток. Так, покупець, продавець, а також свідки ставили такими печатками позначки на глиняних табличках з метою підтвердження дійсності договору.
До кінця IV тис. до н. е. циліндричні печатки використовувалися вже на великій території від Єгипту до Ірану. В результаті археологічних розкопок в Палестині було виявлено безліч печаток, виготовлених переважно в Месопотамії. Поступово все більшого поширення отримували печатки з більш м’яких матеріалів – гіпсу і вапняку, які, однак, не дійшли до нас.
Через декілька сторіч в якості матеріалу для виготовлення циліндричних печаток стали використовувати мідь, бронзу, а потім і інші метали. Так, у Стародавньому Китаї печатки використовувалися в якості символу влади, що володіє великою цінністю. Майстри виготовляли імператорські печатки з дорогоцінних металів. Тому, втрата печатки державним службовцям суворо каралася.
У Стародавній Греції і Римі штампи з каменю і слонової кістки також були витіснені бронзовими печатками. У Середні віки їх вішали за допомогою шийного шнурка, носили біля пояса, кріпили до руки або вставляли в перстень. Поступово вони придбали якості, які відповідали цілям паперового документообігу.
З XV ст. велике поширення отримали печатки, за допомогою яких відбиток проставляється на воску. Такі штампи поступово замінили собою металеві булли. Їх відрізняли характерні світські зображення, а також написи, що вказували на ім’я та посада власника.
Не можна сказати з повною достовірністю, хто є винахідником гумової печатки. На цю роль претендують як мінімум три людини. Однак, першим, хто професійно зайнявся виробництвом печаток і отримав прибуток від їх виробництва, був Д. Дорман. Він також є творцем вулканізатора – машини для виробництва печаток.
У XIX ст. були створені і штемпельні подушки для печаток. Спочатку їх робили з желатину і заправляли чорнилом, які видавали вкрай неприємний запах, однак, у 1908 р. Р. Волджер розробив чорнильну подушку, котра не мала зазначеного недоліку, і нові чорнила, які швидко висихали і не змащувалися.
Якщо вам потрібно швидко, якісно і недорого виготовити печатки і штампи у Львові, завітайте на сайт stamp-lviv.com.ua, там ви знайдете контактні дані, детальний опис усіх послуг і умов їх надання.