А от що таке упаковка дой пак, і де можна придбати обладнання для неї, дізнайтесь на сайті intermash.kiev.ua.
Отож, плівка, розроблена фахівцями Американського хімічного товариства (ACS) та Департаменту сільського господарства США блокує доступ кисню в 500 разів краще, ніж її шкідливий побратим поліетилен. Це скоротить обсяг продуктів, що зіпсувалися при транспортуванні від заводу-виробника до кінцевого споживача.
Чистий казеїн, як було задумано розробниками на початку, — не дуже хороший матеріал. Він швидко розкладався при контакті з водою, хоч і відмінно блокував кисень. Пектин з цитрусів вирішив цю складність – завдяки йому плівка «спокійно» переносить і вологість, і високі температури.
Упаковка з молочного білка зовні не відрізняється від поліетилену, але вона гірше тягнеться. При бажанні плівку можна з’їсти, втім розробники признались, що зараз вона зовсім не смачна. Але в майбутньому вчені думають, що до її складу можна додати смакові пребіотики і вітаміни, і навіть безпечно пофарбувати.
Якщо згадати крохмальні аналоги упаковки, то казеїнова “перемагає” їх. Структура молочної упаковки має менші пори порівняно із структурою крохмальної, а значить, її герметичність набагато вища.
Поки ведуться роботи щодо поліпшення пакування і вже підписані контракти з компанією з Техасу, яка погодилася виробляти цей товар. Через три роки їстівна плівка вже надійде на прилавки магазинів.
Величезний плюс такої упаковки у тому, що вона абсолютно екологічна. Вчені сподіваються, що вона швидко вплине на частку ринку шкідливої для здоро’я людини і навколишнього середовища нафтопродуктової тари.