Особливості експлуатації авто з ГБО

Перші спроби використання газу в якості альтернативи бензину були зроблені ще в Радянському союзі. Спеціальне обладнання було встановлено на вантажні автомобілі. На той момент актуальність застосування газу як палива для ДВЗ (двигунів внутрішнього згоряння) була дуже низькою і не знайшла схвалення. Водії дуже підозріло ставилися до газового обладнання.

Перші газові установки були далекі від досконалості. Часто рівень їх герметичності був недостатнім і в салоні автомобіля виразно відчувався сильний запах газу. Комфортність управління дуже сильно страждала. Саме тому від використання ГБО в 80-х роках минулого століття довелося відмовитися.

Тільки десять років тому при незмінному зростанні цін на бензин багато виробників автомобілів звернули свою увагу на дешеве паливо для транспортних засобів. Першими, як завжди, виявилися педантичні і економні німці, які стали масово обладнувати газовими установками автомобілі таксі. Це дало змогу суттєво знизити собівартість поїздки.

Екологи теж вітають використання газового палива, так як воно в меншій мірі шкодить екології. Отож, якщо ви бажаєте перейти на газ, завітайте до інтернет-магазину http://gbomarket.com/, тут ви знайдете все для установки ГБО.

Серед особливостей експлуатації автомобіля на газі необхідно відзначити наступні важливі моменти:


Особливості використовуваного палива

Для створення газового палива застосовується змішування бутану і пропану в певній пропорції. Обидва гази дуже агресивні і здатні негативним чином впливати на різні речовини. Вони за нетривалий період часу при прямому впливі здатні руйнувати дерево, пластик, гуму, скло та інші матеріали. Поводження з ними вимагає дотримання конкретних правил.

Існує два види газового палива: літній і зимовий варіант. Вони розрізняються між собою за вмістом пропану. Літній варіант газового палива містить не більше половини пропану. В зимовому варіанті його зміст може доходити до 90% відсотків. Це пов’язано з тим, що пропан може випаровуватися при дуже широкому діапазоні температури.


Заправка газовим паливом

При заправці балона потрібно пам’ятати, що його заправляють на 80% від номінального обсягу. Решта 20% місця в газовому балоні потрібні для розміщення «парової подушки». Вона утворюється при випаровуванні газу. Саме за рахунок утворення «парової подушки», що створює надлишковий тиск, газ починає надходити до двигуна.

Важливе значення має «парова подушка» в плані безпеки ГБО. Якщо при різкому підвищенні температури обсяг газу всередині балона збільшується, він переміщається в вільне місце. Якщо б не було місця, то стався би вибух.


Робота двигуна на газі

Суміш газу і повітря надходить у циліндри двигуна, що кардинальним чином відрізняється від традиційного бензину. Газове паливо не руйнує масляну плівку на стінках циліндрів, не призводить до погіршення якісних характеристик моторного масла і не утворює нагару.

Використання газу позитивно позначається на роботі мотора, але тільки при правильному і грамотному використанні ГБО. Єдиний недолік газового палива в тому, що воно на кілька відсотків знижує потужність силового агрегату машини. Фахівці вважають, що це відбувається за рахунок наступних факторів:

-зниження максимального тиску в циліндрах двигуна;

-зменшення температури робочого циклу;

-скорочується коефіцієнт наповнення камери згоряння двигуна.

Окремі автолюбителі відзначають, що трошки знижується динаміка розгону транспортного засобу. Це може, відбувається через інерційність системи живлення автомобіля. Так як газ від установки до циліндрів мотора рухається по шлангах, він потрапить до них з деяким запізненням.