Відбулась перша у світі комерційна доставка вантажу на безпілотній фурі

Компанія Otto, що займається розробкою обладнання для конвертації вантажівок в автономні автомобілі, провела вражаючу демонстрацію своїх досягнень. Тягач під управлінням комп'ютера перевіз вантаж з 45 тисяч банок пива на відстань 200 кілометрів — з розташованої в Форт-Коллінзі пивоварні Budweiser в Колорадо-Спрінгс.

На шосе вантажівка виїхала під керуванням водія. А ось потрапивши на Інтерстейт №25, випробувач Уолт Мартін включив систему автопілота і пересів на спальну полку. За задумом керівництва Otto саме так повинна виглядати робота автоматичної вантажівки. Автокерування величезною фурою в міських умовах з перехрестями, пішоходами та іншими труднощами визнано занадто складним завданням, що під силу тільки професійному водієві.



Зовні автономну вантажівку можна впізнати по рампі з лазерним локатором (лідаром) і камерою високого дозволу, закріпленою на кабіні, а також по радару на бампері. В кабіні прикмет автоматизації і того менше: клавіша включення/вимикання автопілота з написом engage і пара червоних кнопок аварійної зупинки системи.

У компанії Otto заявляють, що в ході випробувального пробігу вантажівка показала повноцінний четвертий рівень автономності: тобто, на відміну від Тесли, тягач не вимагає контролю з боку водія — той може займатися своїми справами або навіть поспати.

Очікувати появи на вітчизняних дорогах робомобілів найближчим часом не варто, а от замовляти традиційні вантажоперевезення слід у надійних перевізників, для прикладу на сайті bogatur.dp.ua ви можете ознайомитись з послугами транспортної компанії “Богатир” з Дніпра.

«Технологія автопілота вже зараз дозволяє здійснювати комерційні перевезення, — каже один із засновників компанії Ліор Рон. — У найближчі пару років ми продовжимо доведення системи, щоб пристосувати її до будь-яких дорожніх умов».

Нагадаємо, що в цьому році стартап Otto перейшов під контроль компанії Über за 680 мільйонів доларів. Зараз у фірмі займаються базовими речами: домагаються гладких розгонів і гальмувань, вдосконалюють алгоритми утримання на смузі. Шість вантажівок-прототипів постійно їздять по шосе 101 і 280 в околицях затоки Сан-Франциско. Раз на тиждень у софт вносять невеликі зміни, щомісяця проводять великі апдейти.

У подальших планах — більш складні завдання: навчити автопілот вести машину в місцях ремонту доріг або при поганій погоді. А Ліор Рон мріє, що в майбутньому всі вантажівки стануть самостійно рухатися по хайвеях і заїжджати на стоянки перед містами тільки потім, щоб підібрати «свої» водіїв.