У 99% випадків утворення конденсату на вікнах - це наслідок порушення нормального повітрообміну (вентиляції) у приміщенні після установки пластикових вікон, які перетворюють квартиру в закупорену газову камеру, відрізану від зовнішнього середовища. Справа в тому, що в будь-якому житловому приміщенні обов’язково повинен відбуватися постійний повітрообмін, тобто заміна забрудненого насиченого вологою внутрішнього повітря свіжим зовнішнім.
Звичайні дерев’яні вікна забезпечують необхідний приплив свіжого повітря навіть при закритих кватирках. На відміну від них, пластикові вікна в закритому стані пропускають через себе повітря в 5-10 разів менше норми.
Основними фізичними причинами проблеми «плаксивих» вікон є підвищена вологість і недостатній прогрів скла. Відповідно, ефективними є два методи боротьби з конденсатом: підвищення температури повітря в приміщенні та зниження вологості. Тепер розглянемо, як здійснити це на практиці.
Підвищення температури
Підвищуючи температуру повітря в приміщенні, можна допомогти вікнам прогрітися зсередини, точніше, підняти температуру поверхні внутрішнього скла вище точки роси. Як цього домогтися? Нічого нового: промити (замінити) старі радіатори опалення, стравити повітряні пробки батарей, включити електрообігрівач, включити кондиціонер в режимі нагріву, забезпечити доступ теплого повітря до вікна (прибрати щільні штори, зняти зайві предмети з підвіконня, в т. ч. квіти).
Зниження вологості
Знизити вологість до норми можна, змішуючи вологе повітря приміщення з сухим вуличним, тобто шляхом провітрювання квартири. Основний спосіб боротьби з підвищеною вологістю, що рекомендують віконні фірми своїм клієнтам: кілька разів в день відкривати стулку на 10-15 хвилин. Втім, тут є свої мінуси: це не тільки незручно, але і не дуже ефективно через короткочасність ефекту, а при морозах нижче -30 °C ще й загрожує обмерзанням віконних ущільнювачів (гумок) і деталей фурнітури - вікно після цього може просто не закритися.
Є ще один вихід. Забезпечивши постійний приплив свіжого повітря і видалення «відпрацьованого» повітря через витяжку, ми зможемо відновити систему природної вентиляції і вирішити цю проблему. Для цього взагалі не потрібно буде відкривати вікна. Приток повітря можна організуємо за допомогою спеціальних пристроїв - приточних клапанів, які не тільки імітують «продування» старих дерев’яних вікон, але і перевершують його, так як роблять дозованим. Причому дозувати приплив повітря клапани можуть як автоматично, так і в ручному режимі.