“Розумна” фарба виявляє дрібні пошкодження в будівлях і конструкціях

Учені з університету Стратклайд (Strathclyde University) розробили склад нового "розумного" нанопокриття, яке може використовуватися для виявлення мікротріщин і крихітних пошкоджень різних конструкцій і будівель, таких як мости, шахти, вежі і лопаті вітрогенераторів. Це покриття - свого роду фарба, що складається з зольного пилу в якому "замішані" вуглецеві нанотрубки, впорядковані певним чином, завдяки чому склад може проводити електричний струм.

Девід Макгехон (David McGahon), один з учасників проекту, розповідає: “Коли матеріал, що містить сітку з вуглецевих нанотрубок, піддається вигину або деформації, це деформує вуглецеві нанотрубки. При цьому значно змінюється питома електрична провідність всього матеріалу”. Вимірюючи зміни електричної провідності за допомогою вбудованих в матеріал покриття електродів, можна судити про напруженість конструкції і наявність в ній структурних дефектів. Після того, як склад покриття остаточно твердне і полімеризується, він стає схожим за властивостями на цемент, що робить його малочутливим до негативних умов навколишнього середовища.

“Електроди, введені в матеріал покриття, підключаються до малогабаритної батареї і датчика з бездротовим передавачем. Такі датчики розташовуються по всій поверхні контрольованої конструкції або будівлі. Сукупність даних від всіх датчиків дозволить оцінити стан всієї будови в цілому і досить точно локалізувати утворені пошкодження” - розповідає Девід Макгехон.

У дослідному варіанті джерелом енергії для датчика є акумуляторна батарея, але в разі встановлення такого покриття на реальних об’єктах будуть максимально використовуватися методи добування енергії з навколишнього середовища.

“Якщо система знаходиться в тунелі, то джерелом енергії можуть стати коливання, вироблені рухомими автомобілями або поїздами. Якщо це встановлюється на мосту, то найкращим виходом буде використання сонячної енергії та енергії вітру” - пояснює Макгехон. - “У будь-якому випадку завжди можна знайти метод або технологію, яка позбавить від необхідності постійно змінювати джерела живлення датчиків”.

До теперішнього часу вчені виготовляли покриття з різним складом і піддавали їх випробуванням. Робилося все це з метою виявлення оптимального процентного вмісту в складі покриття вуглецевих нанотрубок.

Перші випробування нового “розумного” нанопокриття на реальних об’єктах почнуться протягом наступних одного-двох місяців.

Якісні будівельні і оздоблювальні матеріали, широкий асортимент сантехніки і електроінструментів відомих світових виробників по доступній вартості пропонує база будматеріалів “Мрія-Буд”. Завдяки зручній системі пошуку ви швидко знайдете потрібний товар, а у разі виникнення будь-яких питань, отримаєте кваліфіковану консультацію онлайн.