Купити і постаратися вижити — стало новим гаслом “Чорної п’ятниці” в США. Люди штурмом беруть прилавки в надії урвати заповітний товар зі знижкою. Не встигли двері торгового центру в Неваді розчинитись, вже пролунали постріли. Двоє чоловіків не поділили місце для паркування, в результаті один відкрив вогонь. В Теннесі чоловіка застрелили прямо на виході з магазину.
Хаос і натовпи людей – так зазвичай проходить “Чорна п’ятниця” в США. Багато хто, щоб потрапити в магазин першими, чергу займали за добу. Живуть в наметах. А ще заздалегідь розробляли план дій: вивчають ціни, складають список і навіть найкоротші маршрути від полиці до полиці. Але це не завжди допомагає. Охочих дістати товар з величезною знижкою – іноді вона доходить до 90 відсотків – сотні, а пропозиції обмежені.
Варто зазначити, що цьогорічна Чорна п’ятниця встановила новий рекорд в Інтернеті. Згідно даних компанії Adobe Digital Index онлайн продажі в цей день досягли $3.34, що на 22% більше у порівнянні з минулим роком, вперше перевищивши позначку в 3 мільярди доларів.
Найвище падіння цін в Чорну п’ятницю були помічені для планшетів (в середньому знижка 25.4%), телевізорів (23.2%), іграшок (15%) і комп’ютерів (11.6%).
У попередні роки мобільні покупці любили переглядати товари на смартфонах, але робити покупки на планшетах. Все змінилося в 2016 році. 55% мобільних відвідувань розділилися на: 45% зі смартфонів, і 10% — планшетів. 36% від обсягу продажів склали 25% зі смартфонів, 11% з планшетів, в той час як інша частина трафіку прийшла з комп’ютерів.
ТОП продажів електроніки включають: Ipad, 4K телевізори Samsung, і телевізори LG. Найпопулярніші іграшки: безпілотні літальні апарати, міні транспортні засоби для дітей, і набори конструктора Lego.
Для успішного просування бізнесу, зростання продаж, повинен існувати ефективний зворотній звязок між компаніями і клієнтами. Дізнайтесь тут про функції, мету і технологію опитувань споживачів як основної складової зворотнього звязку, як впливають відгуки на стратегію діяльності компаній, а також про основні фактори, що визначають споживацьку поведінку.