Щоб визначити, наскільки правдивий ваш співрозмовник, у розмові намагайтеся звертати увагу на наступне:
Жести
Брехун менше жестикулює – міцно стискає руки, засовує їх у кишені, ховає за спину або розводить їх в сторони. Він може потирати ніс, смикати себе за мочку вуха, погладжувати підборіддя або прикривати рот. Ця людина може бути більш вертлявою і метушливою, схрещувати і розпрямляти ноги, соватися на стільці.
Погляд
Для більшості людей важко дивитися в очі тим, кого вони свідомо обманюють. Брехун може частіше, ніж зазвичай відводити очі убік від обличчя співрозмовника, а може і взагалі відвернутися.
На жаль, професійні шахраї добре знають ці прийоми і пристосовують їх до власних дій. Коли справа доходить до візуального контакту, ці люди чудово усвідомлюють, що відкритий погляд вселяє довіру до них, і долають природне бажання відвести очі. Вони, навпаки, дивляться прямо в обличчя співрозмовнику, нав’язливо намагаються зазирнути в очі, зайвий раз не моргнути і не рипнути. Така нав’язливість теж повинна вас насторожити.
Взагалі більшість психологів переконують, що домінуючим партнером у будь-якій розмові є той, хто менше дивиться в очі іншому. До речі, якщо ви ніяковієте, зустрічаючись очима з співрозмовником, але усвідомлюєте, що це погіршує думку про вас, дивіться йому не в очі, а в точку між очима на переніссі.
Голос
Голос шахрая може втратити багатство інтонацій, звучати невиразно й монотонно. Крім того, брехлива людина звичайно говорить на високих нотах, і повільніше, робить великі паузи в розмові, грішить мовними помилками.
Звичайно, слід враховувати, що якісь з цих ознак не обов’язково свідчать про обман, а можуть просто видавати дискомфорт і незручність вашого співрозмовника, викликані іншими причинами. Але якщо людина демонструє більшість ознак обману, ви будете праві, якщо запитаєте в його правдивості.
Як відрізнити щиру посмішку від фальшивої?
При щирій усмішці шкіра підтягується до куточків очей, і під нижніми віками виникають складочки. Зімітувати їх при фальшивій усмішці практично неможливо. Фальшива посмішка з’являється на обличчі трохи раніше чи трохи пізніше, ніж її можна було б очікувати, і довше тримається. Природна посмішка триває приблизно 4 секунди.
Як досягнути психологічної гармонії з оточуючим світом і самим собою, налагодити хороші відносини з близькими людьми і колегами по роботі, добитися успіху в житті? На ці та інші питання дасть відповідь Михайло Жилин, досвідчений клінічний психолог, експерт у галузі гештальт-терапії.