Судові розгляди, пов’язані з легендарною іграшкою з 40-річною історією, здивували спостерігачів. Це пов’язано з тим, що кубик Рубіка досі популярний: в рік продається близько 10 млн. штук. Крім того, позбавлення його правового захисту призведе до послаблення захисту прав інтелектуальної власності в цілому, побоюються критики.
«Ми бачимо це на прикладі авторських прав і товарних знаків; за останні півтора року поступово слабшає захист прав на інтелектуальну власність», – констатував Нік Конопіас, головний радник з правових питань творця кубика, Ерне Рубіка. І він має рацію: у нашому теперішньому світі повного контрафакту, питання інтелектуальної власності стоїть дуже гостро, а тому у разі виникнення дуже важливо замовити адвоката, який добре розбирається у цій сфері, і зміг би гідно відстояти інтереси правовласника в суді.
У травні 2016 р. генеральний прокурор Суду Євросоюзу рекомендував скасувати реєстрацію тривимірного зображення кубика Рубіка в якості товарного знака в ЄС. Він пояснював це тим, що форма кубика, яка повинна в результаті обертання призвести до певного результату (складання пазлу), не підходить для такого типу захисту.
Це викликало серед ліцензованих виробників кубика Рубіка побоювання, що вони можуть втратити захист для торгової марки, зареєстрованої ще в 1999 р., і зіткнутися з конкуренцією з більш дешевими імітаціями.
Варто зазначити, що за останній час відразу кільком великим гравцям не вдалося відстояти в судах права на товарні знаки, засновані на формі виробу; виграти подібну справу зараз досить складно. Втім, були і випадки успіху. Так, Lego вдалося захистити права на торговий знак фігурок – від Бетмена до Шекспіра, хоча реєстрацію в якості торгової марки кубики Lego втратили шість років тому.
У випадку з кубиком Рубіка правовласник намагався отримати додатковий захист на винахід, попит на який може пережити стандартний 20-річний термін патентного захисту. Позиція генпрокурора в тому, що торговельні марки не призначені для захисту технологій, що лежать в їх основі, міркує директор з юридичних питань Pinsent Masons Девід Вудс. Це в цілому обґрунтовано, зазначає він: «Ви не можете використовувати законодавство про захист товарних знаків як спосіб розширити патентний захист».
Для деяких те, що попит на кубик Рубіка все ще є через десятки років технологічного розвитку, саме по собі загадка. У самого винахідника - Ерне Рубіка є своя теорія на цей рахунок. «Кубик існує на стику двох світів – реального та віртуального. Під час повсюдного поширення інтернету, віртуальної реальності, дуже важливо робити щось своїми руками, щоб зберегти зв’язок з реальністю; і кубик в цьому допомагає», – заявив він виданню FT.