Баклани-рибалки: стародавнє азійське ремесло

Про особливості національної риболовлі розповідають анекдоти і знімають фільми, а ось китайці і японці ставляться до цього промислу куди більш серйозно. Воно й не дивно, адже місцеве населення займається цим уже понад 1300 років. Примітно, що замість звичайних вудок, сіток, і інших відомих нам всім снастей винахідливі рибалки використовують... бакланів! Саме так, цих птахів спеціально тренують, щоб вони виловлювали рибу в річках.

Традиція приручати бакланів стародавня, в Китаї, Японії, і деяких інших азійських країнах вона носить назву «ukai». Найчастіше так ловлять рибу на річках Гіфу, Нагару і Лі.

Рибалки виходять на промисел в нічний і вечірній час, зазвичай для цього використовуються довгі дерев’яні човни. До кожного прив’язують близько 10 птахів, які супроводжують судно. Птахи, пірнаючи, ковтають рибу цілою, а рибаки у цей час дістають улов з їх дзьоба. Цікаво, що одночасно баклан може зловити до шести рибин. До речі, про них, а також про інших птахів, зокрема про голубів ви багато цікавого дізнаєтесь тут http://www.flyings.ru/publ/golubi_ot_a_do_ja/12.



На борту кожного човна розташовується факел, за допомогою якого рибалки висвітлюють собі шлях, він також потрібен, щоб стежити за бакланами.

Безумовно, сьогодні існують більш ефективні способи рибної ловлі, але «ukai» не втрачає своєї популярності серед місцевого населення, адже це дозволяє не тільки зберегти стародавню культуру, але і є відмінною розвагою для туристів, які приїжджають побачити дивовижний спосіб вудити рибу.



Освоїти майстерність «ukai» можуть лише небагато людей, на це потрібно витратити чимало років копіткої праці. Кращі рибалки отримують почесний титул «Cormorant Fishermen» від Імператорського дому, який потім передається по спадку від батька до сина.



Спочатку рибалка з бакланами була одним з способів прогодувати сім’ю, цим споконвіку займалися бідняки. Імператорський дім взяв цей промисел під свою егіду, адже таким чином вдавалося зберегти чистоту річок.

До речі, в японській мові навіть є фразеологізм «проковтувати цілком, як баклан», тобто погоджуватися на щось без зайвих питань.


В интернет-магазині “Рибацюга” ви знайдете недорогий воблер каталог Україна, якісні сучасні вудки, спінінги, приманки, прикормки, інші рибальські снасті і аксесуари, а також широкий асортимент товарів для туризму і активного відпочинку.