Нова 3D-розробка компанії Festo створює природні структури прямо в повітрі

Незважаючи на те, що 3D друк є технологією, що розвивається, чимало можливостей якої нам ще належить відкрити, вже зараз він надає широке поле діяльності для розробників і дизайнерів. Багато з них прагнуть вийти за рамки звичних прийомів адитивного виробництва, створюючи немислимі структури.

На щастя, завдяки 3D моделюванню стали доступними будь-які фантазії, тому дизайнери можуть не обмежувати свій творчий потенціал. А ось тут представлено широкий асортимент 3D принтерів, за допомогою яких можна втілити безліч проектів у сфері дрібносерійного виробництва, медичного протезування, виготовлення моделей, макетів і прототипів.

Однією з практик, що поступово набирає популярність, є об’єднання інноваційних технологій і біологічних систем. До організацій, що практикують даний підхід, відноситься німецька компанія Festo, яка раніше здивувала нас серією чудових роботизованих біоміметичних систем, виготовлених за допомогою 3D принтера. Дані системи включають в себе дивовижні 3D-друковані комахи, птахи, і тварини, здатні виконувати комплексні завдання, та зв’язок з якими здійснюється по бездротовій мережі.

Нова розробка компанії являє собою унікальну методику 3D друку, що дозволяє створювати складні конструкції з скловолокна в повітряному просторі. Сама технологія подачі полімеру вельми незвичайна і є оригінальною модифікацією 3D принтера. На виготовлення даного механізму дослідників надихнули, як не дивно, гусениці.



3D Cocooner на даний момент є найбільш значною розробкою Festo для світу 3D друку. Його неповторна конструкція, що складається з вертикально розташованого штатива і роботизованої фільєри, дозволяє пристрою швидко і точно відтворювати складні ґратчасті просторові структури, котрі не потребують додаткової опори.

Це відбувається з тієї причини, що, на відміну від традиційних методів виробництва, скловолокно 3D Cocooner твердне безпосередньо в повітрі завдяки вбудованій системі УФ випромінювання. Система управління механізму отримує параметричні дані 3D моделі за допомогою підключеного програмного забезпечення. Воно відображає не тільки інформацію про конструкцію виробу, але і саму систему обробки, прораховуючи оптимальний шлях побудови зразка в реальному часі.

Волокна полімеру можуть бути перенаправлені і вирізані для повторного з’єднання з іншими частинами конструкції, що дозволяє утворювати ще більш складні архітектури. Крім того, компанія стверджує, що готові об’єкти демонструють чудову міцність на розрив, так і на згинання.

В даний час 3D Cocooner має робочй простір 450х300х600 мм і швидкістю друку до 10 мм/с. Festo вважає, що платформа може бути використана для створення складних тривимірних форм, виготовлення яких за допомогою традиційних методів 3D друку не представляється можливим. До того ж, легкі, але міцні гратчасті структури можуть бути покриті плівкою або тканиною для формування твердих закритих об’єктів.