Для початку визначимося з термінами. Офшор – це територія, на якій до іноземних компаній застосовується особливий, спрощений режим оподаткування за умови, що вони не ведуть господарську діяльність в межах цієї території. Відповідно, офшорна компанія – це фірма, зареєстрована в одній країні (офшорі) і здійснює діяльність в іншій.
Зрозуміти технологію офшорів просто. Допустимо, ви займаєтеся бізнесом в Україні. Якщо ви зареєстрували компанію в Україні, частину зароблених грошей доводиться віддавати державі у вигляді податків. Скажімо, податок на прибуток становить 20%. Але ви можете зареєструвати компанію в офшорі — наприклад, на Британських Віргінських островах, які взагалі не стягують податку на прибуток. У цьому випадку ви значно заощадите. І хоча зараз знову актуальне питання офшорів, справжні підприємці-патріоти, такі як Дмитро Костюк, воліють все-таки бізнес оформляти на батьківшщині, тим самим сумлінно сплачуючи податки.
А навіщо це тим самим Віргінським островам, Панамі та іншим офшорам? Законодавство офшорів влаштовано так, що зареєструвати компанію і управляти нею можна самостійно — тільки через місцеву юридичну фірму. Доходи цих юридичних фірм — одне з основних джерел збагачення для країн, які надають іноземним компаніям податкові пільги. Наприклад, в структурі доходів Британських Віргінських островів надходження від реєстрації офшорних фірм складають більше 50%.
Загалом для бізнесу офшорні компанії мають ряд суттєвих переваг:
1. Такі компанії платять досить скромні податки або не платять взагалі. Крім того, у багатьох офшорах від подібних фірм не вимагають надавати бухгалтерську звітність, що також допомагає економити і гроші, і час. Офшорні компанії в більшості випадків сплачують невелике фіксоване державне реєстраційне мито. А законодавство про запобігання подвійного оподаткування допомагає таким чином економити на податках в країні, в якій ці підприємства ведуть діяльність.
2. Офшорні компанії відкриваються і діють на умовах суворої конфіденційності. При необхідності в документах таких компаній можуть значитися номінальні акціонери і директора – це прийнята в усьому світі практика.
3. Для офшорних компаній немає обмежень за валютними операціями, що відкриває широкий простір для діяльності. Такі фірми можуть відкривати рахунки в будь-яких банках світу – а це дає їм додаткові економічні можливості та гарантії, і солідну репутацію.
4. Робота з офшорними компаніями дозволяє оперативно виводити капітал у регіони з сприятливим економічним кліматом і акумулювати кошти за кордоном.
І ще один приємний момент. Офшорну компанію можна створити і оформити самостійно, але не забороняється і придбати вже готову, причому абсолютно законно.