Безумовно, поціновувачі етностилю будуть у захваті від цієї місцини.
Знаходиться Залип’є у південно-східній частині Польщі, приблизно в 70 км від Кракова. Традиція наносити візерунки на будинки зародилася тут на рубежі 19 — 20 –го століть. За однією з найпоширеніших версій почалося все з бажання прикрасити побілені печі для того, щоб приховати сліди диму. Спочатку фарби добувалися з природних матеріалів: різнобарвної глини, вапна і попелу.
З плином часу орнаменти ускладнювалися, додавалися нові кольори і матеріали для фарб. Як пензлики для малювання застосовувалися березові гілочки або використовувалося спеціально оброблене кінське волосся. Сьогодні застосовують фарби різноманітного походження, але ознакою майстерності вважається застосування саме природних компонентів при формуванні фарб і нанесенні малюнка.
Найпоширеніший мотив орнаменту – квітковий. Всього в Залип’є налічується приблизно двадцять орнаментованих будинків. Розфарбовуються не тільки житлові оселі, але і господарські будівлі (повітки, комори, колодязі, і навіть будки для собак).
Спочатку розписувалися тільки печі, але бажання прикрасити веселковими фарбами було таке сильне, що жителі почали розмальовувати все, що попадало на очі. Головні «винуватці» зародження традиції в наш час збереглися не в кожному будинку. Одна з традиційних печей збереглася в колишньому будинку художниці Феліції Цурелової, яка була однією з найбільш відомих і талановитих майстринь цієї місцевості.
Інтерес до малювання прищеплюється і підростаючому поколінню, причому не тільки в Залип’є, а й у всіх найближчих поселеннях. Зараз щорічно організовується спеціальний захід, на якому проводяться не тільки виставки, а й змагання між майстрами в боротьбі за визнання кращого художника по прикрашанню будинків.
Етнографічний музей, який виступає ініціатором щорічних фестивалів, дав назву заходу – «Розписна хата». Спеціальна комісія відвідує двори конкурсантів у пошуках найкрасивішою розпису. Проходять ці заходи в першу неділю після католицького Різдва, і цей час, безсумнівно, вважається найкращим для відвідування Залип’я.
Традиція фарбування будинків жива до цих пір. Що цікаво, квітковими орнаментами покриваються інтер’єри сучасно будинків, і техніка роботи сильно відрізняється від методів столітньої давності.