Звичайно, маються на увазі високоякісні продукти з чудовими смаковими якостями і високою харчовою цінністю, а от зорієнтуватися у великому різноманітті цих продуктів і зробити правильний вибір поможуть поради спеціалістів:
1. Не вибирайте копченину з великим вмістом консервантів та інших шкідливих харчових добавок. Для цього завжди необхідно уважно вивчати склад продукту на етикетці. Купівля копченого м’яса в супермаркетах має свої переваги: м’ясо запаковано і має етикетку з інформацією про наявні харчових добавках. В якості консерванту часто додають нітрит натрію. Ця речовина безпечна, якщо її використано у нормованих дозах. А взагалі, чим менше консервантів, стабілізаторів і інших харчових добавок, тим краще.
2. Високий вміст солі або спецій у копченому м’ясі може говорити про те, що виробник має намір зберегти продукт як можна довше, і приховує присутність недоброякісного м’яса.
3. При виробництві копчених продуктів використовуються різні розсоли, до складу яких часто входять не дуже корисні для здоров’я речовини. При купівлі проконтролюйте, щоб виріб не мав зайву вологу, яка свідчила б про надмірне накачуванн цим розсолом м’яса шляхом шприцювання.
4. Забарвлення копченини, як правило, приємне на вигляд, тому що майже завжди використовуються барвники. Винятком є буженина, в яку не повинні нічого додавати. Необхідно виключити наявність сірих та інших невластивих м’ясу плям. Колір повинен бути рівномірним. Вивчати необхідно насамперед місце розрізу. Якщо присутній шпик (шар або вкраплення сала), то він повинен бути білим або рожевим, але ніяк не жовтуватим.
5. Промацуючи копчене м’ясо, переконайтеся, щоб воно не було пухким і липким, а при натисканні не витікав сік. Білуватий слиз з кислуватим запахом може бути першою ознакою псування продукту.
Якщо ви бажаєте самостійно в домашніх умовах коптити м’ясо і рибу, робити тушонки, переробляти молочні продукти, в інтернет-магазині http://hutorok.kh.ua/ ви зможете замовити відповідне якісне обладнання: компактні автоклави, коптильні, сепаратори, а також широкий асортимент інших товарів народного вжитку.