Доступні за ціною марки і моделі зимових покришок на ринку розташувалися в діапазоні від 400 грн до 2,5 тис. грн. за одну шину діаметром 15 дюймів (найбільш масовий розмір). Здебільшого це продукція китайських брендів. Є подібні пропозиції і в Європі, наприклад марка Kormoran, ці шини виробляються в Сербії, але належать при цьому компанії Michelin. При цьому за вартістю ці покришки аналогічні китайським маркам. Але той факт, що бренд належить Michelin і випускається в Європі, не робить їх більш якісними.
А якщо ви бажаєте придбати дійсно надійну і по розумній вартості гуму, ось тут http://rezina.ua/shiny/nokian/hakka-suv/215-60-r17 є досить вигідні пропозиції.
Виробляти бюджетні марки покришок — це поширена практика у великих шинних компаній з усталеними преміальними брендами. Так роблять Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear, Pirelli. Приміром, у Continental продукція другої лінії продається під брендом Gislaved, а третьої — Barum. Зрозуміти різницю між бюджетною і дорогою якісною покришкою можна на простому прикладі: у фірми Nokian марка гуми Hakkapelita має 60-70 компонентів, а шини їх же бюджетного бренда Nordman містять лише 20-30 інгредієнтів.
Дешеві шини насамперед поступаються за зчіпними властивостям, по звуковому комфорту і зносостійкістю. Вартість шини залежить від складу гумової суміші, є там дорогі компоненти, які забезпечують еластичність гуми при низьких температурах. Натуральний каучук, наприклад, не дає шині задубіти при низьких температурах, але це досить дорога сировина.
Конкретні характеристики залежать від складу гуми і її ціни: частина шин вже при -10 задубіє, інша — при -20, а гума для екстремальних умов збереже еластичність і в 30 градусів морозу. Для здешевлення кінцевого продукту і можливості конкурувати в бюджетному сегменті багато іменитих шинників запускають у виробництво старі моделі покришок, але під новими назвами і з іншим складом компонентів. Для клієнта вся проблема в тому, що дешева покришка виглядає точно також, як дорога.
Вибираючи бюджетні зимові покришки, автолюбитель повинен бути готовий до того, що чекати від них чогось надприродного не варто. Згідно вартості погіршуються і експлуатаційні характеристики покришок.
Шинники констатують, що в кризу багато автомобілістів роблять вибір на користь дешевих шин, не розуміючи, що разом з новою покришкою доведеться міняти і стиль водіння. Доведеться раніше гальмувати, акуратніше заходити в поворот і тримати дистанцію ще більшу, ніж зазвичай.
При швидко дубіючій на морозі гумі краще дотримуватися кількох простих порад. Гума не може втратити еластичність миттєво, до того ж під час їзди вона нагрівається. Логічно, що при русі по асфальту гума гріється краще, ніж при їзді по снігу і льоду. Зчіпні властивості можна злегка поліпшити, знизивши тиск на 0,1–0,2 атм. Але керованість погіршиться — машина стане більш валкою в поворотах.
Шум — неприємний “бонус” бюджетних покришок. При розробці шин преміум-брендів питання шуму є одним з основних, і на його рішення витрачаються великі гроші. У багатьох великих компаній є навіть свої розробки в цій галузі: наприклад, Nokian робить в протекторі спеціальні напівсферичні отвори, схожі на м’яч для гольфу, які розсікають повітряні потоки.