Acropolis: будьте центорм своєї кухні!

Починаючи масове будівництво хрущовок, радянські ідеологи заспокоювали господинь: «Не біда, що маленька квадратура, зате ходити від плити до раковини далеко не доведеться — всього один крок! А уявіть собі, скільки кілометрів за рік жінка намотує по великій кухні?». Абсурд, але що, якщо й справді маленька кухня – зручніше?

Велика кухня - це, очевидно, добре, але от як краще організувати в ній саме те місце, де господиня готує – велике питання. Нещодавно з’явилася парочка незвичайних ідей у цій галузі.

Італійська компанія Snaidero не так відома, як марки Ferrari або Gucci, але її продукція також заслуговує того, щоб бути виставленою в музеї сучасного мистецтва (наприклад, в Нью-Йорку), що вельми непогано для фірми, що виробляє виключно кухні.

Одна з найбільш екстраординарних її моделей – кухня Acropolis, дизайн якої розроблено знаменитою компанією Pininfarina (Snaidero в цьому проекті відповідала за технічне втілення ідеї і серійне виробництво).

Acropolis – це світ, який оточує господиню зі всіх сторін. Ходити під час готування тут практично не треба – тільки повертатися. Раковина, плита і витяжка, обробні столи і полиці «відлиті» у формі металевого полірованого кільця, яке потрібно поставити в центрі кухні, благо інтер’єр від такої яскравої «плями» тільки виграє. А ще тут би дуже пасували якісні кухонні вироби компанії “Кварцетто”, а саме - чудові функціональні стільниці, мийки та раковини з штучного каменю.

Паоло Пінінфаріна (Paolo Pininfarina), автор дизайну, порівняв цю кухню з «робочим місцем» барабанщика, де його майже з усіх боків оточують інструменти.

«І барабанщик, і кухар максимально реалізують на цьому п’ятачку свій творчий потенціал і показують свої здібності аудиторії», – пояснив художник.

Пізніше компанія створила другу модель у цій серії - півколо Acropolis II, розраховане на «застосування» біля стіни, але вона зберегла всі концептуальні переваги першого варіанта.

Серед переваг цих новинок, крім виключної естетики і ергономіки, фірма відзначає знову-таки скорочення річного «пробігу» господині з ложкою і ножем в руках. Як не крути. а мали рацію ідеологи радянської архітектури!



Цікаво, що ідея кухні у колі, знайшла раніше ще одне втілення, але на цей раз крутитися запропонували не людині, а самій кухні. Йдеться про творіння німецького дизайнера Альфреда Авербека (Alfred Averbeck), який у 1999 році емігрував в Нову Зеландію, де заснував компанію Clever Compact Concepts.

За прозаїчною назвою «Кругла кухня» (Circular Kitchen) криється компактна споруда у вигляді тумби з дверцятами, всередині якої обертається вся начинка (а зовнішня оболонка також вільно обертається), підставляючи господині то бік з холодильником, то столик з шафками, то раковину, то кавовий автомат, то ще що-небудь.