“Русалонька” – символ Копенгагена

23 серпня 103 роки тому в Копенгагені відбулося відкриття пам'ятника «Русалонька», який пізніше стане символом датської столиці. За мотивами казки Андерсена в 1909 р. в копенгагенському Королівському театрі відбулася прем'єра балету з Еллен Прайс в головній ролі. Балерина так вразила сина засновника пивоварні «Carlsberg», що він попросив скульптора Е. Еріксона зобразити її в образі Русалоньки. Однак Еллен відмовилася позувати. Чиї ж риси відображені в знаменитій скульптурі?

Еллен Прайс росла у творчій атмосфері: її батьки були артистами балету данського Королівського театру, а тітка Джульєтта Прайс – першою в Данії виконавицею партії Жизелі. Еллен продовжила артистичну династію, і з 1903 р. була солісткою данського Королівського балету. Найвідомішими її балетними партіями були Сильфіда, Пастушка, Попелюшка та Русалонька, але остання стала не тільки найуспішнішою, але і знаковою для балерини: саме в цьому образі її мріяв відобразити в бронзі великий шанувальник мистецтва, магнат і меценат Карл Якобсен.

Прима-балерина спочатку погодилася працювати зі скульптором Едвардом Еріксеном в якості натурниці, але коли вона дізналася про те, що позувати потрібно оголеною, категорично відмовилася від цієї затії.

Еллен Прайс виступала в датському Королівському театрі до 1913 р. Завершивши кар’єру танцівниці, вона вступила до драматичного театру міста Орхус, де працювала до 1915 р. Також вона знялася у двох німих фільмах.



Позувати в результаті довелося дружині скульптора, Еліні Еріксен. Голову Русалочки Еріксен ліпив з Еллен Прайс, а тулуб – зі своєї дружини. Правда, нащадки скульптора стверджують, що «Русалонька» повністю відтворює риси Еліні Еріксен.

Бронзова скульптура висотою до 125 см і вагою 175 кг була встановлена в данській столиці біля самого входу в порт, на пристані Лангелиньє. Свою «Русалоньку» Карл Якобсен подарував місту 23 серпня 1913 р., і з тих пір вона прикрашає бухту Копенгагена.

Доля Русалоньки була сумною не тільки в казці Андерсена, але і в її бронзовому обличчі. Пам’ятник неодноразово ставав жертвою вандалів. У 1964 р. «Русалоньку» обезголовили, після реставрації це повторилося знову в 1998 р. В 1984 р. п’яні хулігани відпиляли статуї праву руку, після чого з’явилися в поліцію і зізналися у скоєному. У 2003 р. вандали скинули скульптуру з постаменту в воду, а в 2007 р. пофарбували її в рожевий колір. Влада Копенгагена втомилися від необхідності відновлювати пам’ятник знову і знову.

Якщо вам потрібно замовити памятник на цвинтар в Житомирі і Коростишеві, найкраще звернутись до досвідчених майстрів ПП “Лукомський”. Тут http://lukomskiy.com.ua/podkategoria/1/2/ ви зможете ознайомитися з кращими роботами майстерні, дізнатись про ціни, а також звязатися з менеджерами компанії.