Генетичне омолодження: дослідниця Ліз Перріш стала на 20 років молодшою

У вересні 2015 року Елізабет Перріш, 45-річна мешканка Сіетла і керівник американської науково-дослідницької компанії BioViva, розпочала курс генної терапії, який повинен був запустити зміни, що зупиняють старіння. Процедуру Перріш проходила в Колумбії, оскільки в США такі досліди були заборонені.

Старіння організму і тривалість нашого життя залежать від багатьох факторів. Як самотужки спробувати зберегти молодість, можна прочитати на сайті nocik, втім, крім здорового способу життя, фітнесу, різноманітних косметологічних процедур, існують інноваційні методи, одним з найперспективніших з яких вважається генна інженерія.

Всередині клітини будь-якого людського органу знаходиться ядро, а всередині ядра – хромосоми. На кінцях кожної хромосоми є тіломіри – утворення, які не несуть генетичної інформації, а виконують захисну функцію. Тіломіри відіграють важливу роль у процесі поділу клітини – вони забезпечують стабільність генома, захищають хромосоми від деградації і злиття в процесі реплікації, забезпечують структурну цілісність закінчень хромосом, які захищають клітини від мутацій, старіння і смерті.

У 1961 році Леонард Хейфлік встановив, що клітина може ділитися строго певну кількість разів. Вона перестає ділитися в той момент, коли довжина хоча б одного тіломіра досягає гранично короткої величини. Щоб уберегти геном і запобігти можливій мутації, клітина перестає ділитися тоді, коли закінчується захист.

При цьому, стан тіломіра визначає не тільки тривалість життя однієї клітини, але і стан органів, систем і організму в цілому. Люди з короткими тіломірами швидко втомлюються, втрачають життєві сили, у них рано з’являються зморшки, часто виникають простудні захворювання, підвищений ризик серцево-судинних патологій та інших вікових захворювань. Ось що стверджує сама Перріс:

- Ми затіяли все це, щоб донести до суспільства, показати: генна терапія для боротьби зі старінням, для запобігання небезпечних вікових захворювань вже є, вона працює. Нехай і на одній людині, але такий приклад вже є. Є дуже серйозна наукова база: підсумки успішних експериментів на лабораторних тварин. Не можна закривати на це очі, коли населення земної кулі старіє і сотні тисяч людей щодня помирають в муках від хвороб, які запускаються через старіння організму. Моїм досвідом і прикладом ми хочемо підштовхнути суспільство, уряди різних країн світу до швидкого проведення клінічних випробувань і початок застосування рятівної генної терапії. Все має бути законно, легально, але зрозумійте: не можна зволікати, коли в руках є науковий засіб, здатний продовжити здорове життя!



Після майже року, позитивні результати експерименту Перріш підтвердили в техаській медичної лабораторії SpectraCell. У вересні 2015 року в лабораторії кров Перріш була взята на аналіз безпосередньо перед початком терапії. Тоді медики назвали показник довжини тіломір у лейкоцитів – 6,71 кб. Коли в березні 2016 року, після закінчення терапії, була взята кров у тій же лабораторії і показник середня довжина теломер лейкоцитів Перріш збільшилася до 7,33 кб. А головне - на вигляд жінка помолоділа років на 20!

Обговорення експерименту, неоднозначні. Хтось захоплюється Перріш, а хтось стверджує, що вони просто навчилися збільшувати тіломіри і наскільки насправді це буде стабільно, вплине на старіння і не викликає побічних ефектів, поки невідомо.