Погляд у майбутнє: самонавчальна система зварювання

Вчені розробляють принципово нову систему зварювання, яка дозволить вирішити проблеми якості і продуктивності автоматизованих і механізованих зварювальних систем. Гнучкий адаптивний формат забезпечує самонастроювання, тому система може бути інтегрована в різноманітні виробничі системи і роботизовані процеси.

Функція завантаження заснована на новій системі датчиків, яка контролюється програмою на основі нейронної мережі.

Найбільш часто в дуговому зварюванні (варто зауважити, що аргонная сварка має іншу технологію) застосовується контрольний датчик, що відслідковує кут скосу кромки – один з основних параметрів зварювального процесу. Нова система датчиків передбачає також відстеження температурного профілю (теплопродуктивність зварювальної ванни) і форми зварювального шва. Контрольні дані передаються від датчиків в нейронну мережу, яка обробляє ці дані і може одночасно реагувати на зміну декількох параметрів.

«При виявленні помилки система виправляє її безпосередньо під час зварювального процесу, а також обчислює ймовірність інших можливих помилок. Тому кінцевий продукт не потребує перевірки якості. Проблема автоматизованих зварювальних систем полягає в тому, що параметри задаються перед процесом зварювання і перевірити якість результату можна тільки після завершення процесу. Нова система дозволяє контролювати якість зварювання в режимі реального часу», - пояснює керівник проекту Маркку Пірінен з Лаппеєнрантського технологічного університету (Фінляндія).

При дуговому зварюванні в середовищі захисного газу на якість зварювання впливають наступні фактори: струм зварювання, напруга дуги, швидкість подачі електрода і положення зварювального пальника. Завдяки нейронній мережі оператор може управляти цими змінними, встановлюючи оптимальні інтервали значень, що гарантує якість кінцевого продукту.

«На практиці це означає, що коли параметри наближаються до граничних значень, система коригує процес, щоб змінні характеристики залишалися в середині встановлених інтервалів – це дозволяє уникнути дефектів».