У відповідь на такий запит банкіри отримують звіт, в якому міститься все, що стосується вашого фінансового минулого і сьогодення. Зокрема, видно, як часто ви брали кредити, коли і на яку суму, чи були у вас прострочення, вказані їх тривалість і кількість. Це і є ваша, відображена на папері, фінансова дисципліна.
Вона починає формуватися з того моменту, як ви вперше звернулися за кредитом і до самого кінця життя, постійно обростаючи новими даними. Та організації, до яких ви звернулися за позикою, можуть отримати її в будь-який момент і практично без затримки.
Кредитна історія повинна відповідати вимогам банків, щоб ви могли претендувати на банківські продукти. Але на шляху можуть стати помилки минулого (наприклад, отримана кредитна картка, за якою ви в силу певних причин допустили тривале прострочення). Такі помилки можуть позбавити вас можливості отримати, скажімо, довгоочікуваний іпотечний кредит чи іншу фінансову послугу. Це прострочення буде переслідувати вас до кінця життя, і від згадки про неї ніяк не позбутися.
Єдине, що з плином часу вплив цього прострочення на вибір банкірів між «схвалити» і «відмовити» слабшає. Особливо, якщо сам кредит вже погашено — тільки тоді до ваших «грішків» банки поставляться спокійніше.
Якщо прострочення виявиться у відкритому кредиті, а ще й термін його буде значний або, наприклад, що куди гірше, виявиться кілька прострочень, то в отриманні великої суми вам відмовлять з дуже високою часткою ймовірності.
Однак причини відмови можуть бути різні. Буває і так, що людина недавно поміняла паспорт, дані з кредитної історії не встигли «підтягнутися» до нового номеру документа. При запиті за новим номером приходить звіт, що по клієнту нібито немає інформації. Це теж слід мати на увазі і якщо ви були виключно акуратним позичальником, не слід панікувати завчасно. На оновлення даних Бюро кредитних історій буде потрібно якийсь час.
Якщо ви активно користуєтеся фінансовими продуктами, і вам добре знайомо, що таке кредитна карта, мікропозика або інші види кредитів, радимо періодично перевіряти стан своєї кредитної історії. Для цього потрібно звернутися з паспортом та письмовою заявою в БКІ.
А що робити, якщо ви виявили неточності у своїй кредитній історії? Скажімо, у звіті вказується, що у вас є прострочення за поточним кредитом, а ви впевнені, що сплатили вчасно. Ось кілька рекомендацій.
Найчастіше зустрічається так зване технічне прострочення: коли ви сплатили борг напередодні завершення можливого терміну погашення заборгованості (наприклад, за договором у вас оплата кожний місяць до 20 числа, але ви заплатили в 19-20-х числах), але банк «побачив» платіж трохи пізніше. Адже на переказ грошових коштів потрібно деякий час, особливо якщо ви вносите гроші через сторонні для банку сервіси. Порада тільки одна: здійснюйте платіж за кілька днів до завершення його терміну.
Причиною цього може бути несвоєчасна передача банком даних про погашення кредиту в БКІ. Розбиратися слід саме з банкірами. Зберігайте на руках всі квитанції, що підтверджують факт оплати і дату здійснення операції з внесення грошей, і надайте їх в банк із заявою. Тільки так можна домогтися того, щоб банк передав в БКІ оновлену і коректну інформацію з вашої кредитної ситуації.
На жаль, буває і так, що деякі банки спеціально не віддають дані своїх клієнтів в БКІ або навіть передають невірну інформацію (наприклад, про те, що у вас прострочення). Про цій ситуації банки ні в якому разі не поширюються, але спостерігалися і такі клієнтські кейси. Робиться це для того, щоб утримати вас всередині свого банку і згодом зробити постійним клієнтом. Адже якщо ви звернетеся в інший банк і той, перевіривши вашу кредитну історію, побачить наявність прострочення — найімовірніше ви отримаєте відмову.
Варто пам’ятати, що БКІ — це свого роду бібліотека, і в ній, як і в будь-якому архіві з таким великим масивом даних, можливі технічні помилки чи дрібні внутрішні неточності. В цьому випадку слід написати заяву в БКІ.