Переваги роботизації, звичайно ж, очевидні, але в такій делікатній справі, як створення піци потрібні дбайливі людські руки, і якщо порівняти піцу на Eda.ua, яку виготовляють у кращих харківських піцеріях з виробами бездушних автоматів, то, без сумніву, результати дегустації будуть на боці перших.
Виготовленням піци в Zume займається робот Marta, розроблений спільно зі швейцарською робототехнічною компанією ABB. Спеціальний апарат видавлює на заготовку піци соус, а роботизована рука рівномірно розподіляє його. Потім маніпулятор ставить пироги в піч. Процес випікання завершується в кур’єрських вантажівки, які розвозять піцу за адресами.
На кухні Zume Pizza працює всього чотири людини, і з часом це число повинне скоротитися. У найближчі місяці стартап планує автоматизувати всі процеси приготування піци, починаючи від розкачування тіста і закінчуючи викладенням топінгу. Люди знадобляться тільки для складання рецептів та заготовки інгредієнтів. У компанії вважають, що найближчим часом автоматизація заполонить більшу частину професій у сфері громадського харчування. У США в цій галузі зайнято 12,5 млн осіб, і більшість з них з часом можуть замінити роботи.
Економія на персоналі приносить компанії дивіденди. Для порівняння: Zume витрачає 14% своїх доходів від продажу на зарплати і бонуси співробітникам, тоді як мережа піцерій Domino витрачає 30%, а McDonalds — 26%.
Як пише Quartz, зекономлені гроші Zume спрямовує на підвищення зарплати працівникам. Водії вантажівок отримують $18 на годину, тоді як в інших піцеріях — близько $8. Всі працівники також отримують повне медичне страхування та допомоги на додаткове навчання. За рахунок економії на кухарях компанія закуповує всю продукцію на органічних фермах і тим самим створює робочі місця в цьому секторі.
Багато експертів і вчених відзначають, що роботизація не тільки знищує робочі місця, але паралельно створює нові. Викликане автоматизацією зростання продуктивності призводить до зниження цін і підвищення купівельної спроможності, що, в свою чергу, формує нові робочі місця в інших галузях.
За прогнозами McKinsey & Co, до 73% завдань у сфері громадського харчування можна автоматизувати за допомогою сучасних технологій. Найпростіше автоматизувати рутинні процеси з стандартною послідовністю операцій, наприклад, приготування піци або кави. Інші завдання — нарізування продуктів, створення заготовок і приготування комплексних страв — поки даються тільки людині.