Звичайно, можна вдатися до методу проб і помилок і, пару раз «обпікшись», все-таки навчитися орієнтуватися в цінах. Однак, щоб не діяти «на авось» (часто це загрожує великими втратами), можна вдатися до допомоги експерта. Як мовиться, вибір за вами. Хоча на Заході вже давно будь-яка операція з нерухомістю не обходиться без участі професійного оцінювача. Воно й зрозуміло: там народ вміє рахувати гроші.
Коли це потрібно?
Отже, коли ж потрібні послуги оцінювача-професіонала? Типовий випадок: ви вирішили продати квартиру. Звичайно, найпростіший спосіб визначити її ціну — взяти її «зі стелі», виходячи з того, за яку суму продав аналогічну житлоплощу сусід з нижнього поверху. Хоча, за словами фахівців такий підхід не завжди виправданий. Адже на сьогоднішній день таке поняття, як середня ціна за один квадратний метр є не більш ніж абстракцією. Тому що в кожному конкретному випадку нерухомість оцінюється індивідуально. Це пов’язано з тим, що навіть квартири в одному і тому ж будинку можуть бути в абсолютно різному стані, а на одній вулиці можуть сусідити будинки, зведені 1900-го і 2000-го року. Природно, при таких розкладах вартість житла буде сильно відрізнятися.
При операціях купівлі-продажу нерухомості її реальну вартість допоможуть встановити фахівці ріелторської фірми, які на місці оглянуть об’єкт, визначать його технічний стан та з урахуванням ситуації на ринку назвуть точну ціну.
Заключення експертів-оцінювачів потрібне і у випадку відсутності у БТІ відомостей, що стосуються балансової вартості конкретного об”єкту нерухомості, а при оформленні любої операції з нерухомістю вони потрібні.
Кому довірити?
Сьогодні в Україні понад 800 фірм мають сертифікати Фонду держмайна, що дають право займатися оціночною діяльністю. В той же час якісні послуги надають лише 50-70 організацій. Тому до вибору фірми, якій ви вирішили доручити оцінку нерухомого майна, потрібно поставитися дуже серйозно.
Для початку, укладаючи договір про оцінку, не заважає поцікавитися, яку експерт має освіту, чи він пройшов відповідні курси та чи має сертифікат. При цьому, якщо оцінювач почне переконувати вас, що може оцінити все, що завгодно, починаючи від антикварного підсвічника і закінчуючи металургійним комбінатом, то найімовірніше він навіть не уявляє собі, з чого починати роботу.
Але найбільший ризик таять в собі обіцянки виконати роботу за 24 години. Як стверджують фахівці, квартиру площею в 200 квадратних метрів експерт може якісно оцінити лише за три доби. До вибору оцінювача потрібно підходити уважно ще й тому, що в Україні поки що не страхують професійну відповідальність експертів за оцінкою. Тому якщо вашу нерухомість оцінили в 50 тисяч доларів, продали ви її за 55 тисяч, а через тиждень вам готові запропонувати за неї 70 тисяч, то компенсацію за заподіяну шкоду вам ніхто не виплатить.
Крім того, не варто купуватися на обіцянки провести оцінку «подешевше». Якщо мова йде про роботу експерта, спрацьовує закон: «Дешево — не означає якісно». На послуги оцінювачів не існує твердого прейскуранта. Розмір винагороди залежить від складності та обсягу роботи. Так, оцінка звичайної квартири обійдеться вам у середньому в 50-200 доларів, котеджу або дачі — від 150 до 300.
На сайті http://unidoc.com.ua ви дізнаєтесь про діяльність компанії «Unidoc», спеціалізацією котрої є комплексне юридичне оформлення нерухомості, а також про переваги співпраці з даним документ-сервісом.