Онлайн-кредитування: світовий досвід

Сервіси онлайн-кредитування добре прижилися на теренах України, переваги таких позик відчули на собі вже тисячі наших співвітчизників. А як же розвивається подібна технологія в інших країнах світу?

Сервісів із онлайн-кредитування роздрібних клієнтів стає дуже багато не тільки за кількістю, але і типами. В онлайні зараз існує мікрокредитування «до зарплати» (PDL), більш великі кредити (до $45 тисяч) на довший термін (до п’яти років), кредити на освіту, на купівлю товарів (в онлайні і офлайні), автомобілів та нерухомості (не так багато гравців поки що), P2P-кредити, онлайн-ломбарди, — і це все лише для приватних клієнтів.

При цьому різні сервіси фокусуються на різних позичальників — хтось цілиться на найбільш надійних позичальників, пропонуючи їм дешеві (дешевше, ніж у банках) позики або рефінансування поточних кредитів, а хтось вважає більш перспективним ринок для людей з відсутньою, слабкою і зіпсованою кредитною історією, пропонуючи їм доступні гроші. Прикладом такого сервісу є moneyveo.ua. Самі такі платформи можуть кредитувати як зі свого балансу, так і бути посередниками для банків і мікрофінансових організацій. Якщо перемножити всі ці чинники, то вийде, що типів онлайн-кредитування буде близько сотні.

США і Китай — дві регіони, де галузь онлайн-кредитування розвинена дуже сильно. Якщо в Китаї найбільш поширені P2P-платформи, то в США — сервіси онлайн-кредитування з свого балансу. Для прикладу, популярний американський сервіс Elevate видав $3,1 мільярди кредитів своїм 1,4 мільйона клієнтам, в 2016 році залучив кредитну лінію на $ 545 мільйонів. Avant видали $3 мільйонів кредитів понад 500 тисяч клієнтам, в 2016 році сек’юритизували $255 мільйонів зі свого портфеля і ще $ 392 мільйони отримали у вигляді кредитної лінії від JP Morgan і Credit Suisse. Payoff видав уже понад $6 мільярдів кредитів більш ніж двом мільйонам клієнтам, і залучив в 2016 році нові $70 мільйонів і $46,8 мільйона інвестицій (сумарно вже $300 мільйонів у вигляді інвестицій і кредитних ліній).

Мікрокредитний сервіс LendUp працює вже в 23 штатах, активно просуває свою кредитну карту, залучив нові $47,5 мільйонів інвестицій при оцінці близько 0,5 мільярда. Pave (на початку 2016 року сек’юритизував свій портфель на $ 300 мільйонів) залучив $ 8 мільйонів, А раунді, Ascend — нові $ 11 мільйонів.

Але і стартапи в інших країнах існують і показують зростання. Німецький Kreditech залучив $11 мільйонів від IFC і $10,4 мільйона від Rakuten — знакових інвесторів для галузі. Канадський Lendful залучив нові $15 мільйонів інвестицій, а Borrowell (став надавати безкоштовно одержання і відстеження своєї кредитної історії) — нові $ 6,4 мільйона.

В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні найактивніше онлайн-кредитування розвивається в Китаї. Гонконгський WeLab (бренди WeLend в Гонконзі і Woladai в Китаї) коли змінив бізнес-модель з P2P на B2C кредитування, залучив $160 мільйонів від малайзійського державного фонду Khazanah, голландського банку ING (дав ще $25 мільйонів на розвиток у Гонконзі) і китайської державної компанії Guandong Technology Financial Group при оцінці близько $1 мільярда. Індійський IndiaLends (партнер з 30 банками МФО) залучив $4 мільйони від American Express Ventures.