Сфера забезпечила в 2015 році 2,5 мільярда доларів від експорту українського програмного забезпечення. Ці показники дозволили IT-сфері вийти на третє місце по експортному потенціалу після АПК та металургії. Однак з урахуванням кількості висококваліфікованих фахівців це лише частина можливого потенціалу.
Варто зазначити, що дана галузь потребує постійного вдосконалення професійних навиків. Понад 70% програмістів покращують свої навички на різних курсах. До речі, зараз кожен бажаючий може записатися на курс тестерів, що проводить компанія QASCHOOL, даний напрямок діяльності, повязаний з апробацією різноманітного програмного забезпечення є досить перспективним, цікавим і високо оплачуваним.
За минулий рік Україні вдалося «прокачати» свій статус у міжнародних бізнес-рейтингах, що позитивно вплинуло на імідж вітчизняної ІТ-сфери. Перспективи IT пов’язані і з тим, що в 2015 році стартували зміни на законодавчому рівні щодо охорони інтелектуальної власності. Коли правила експорту IT-послуг будуть спрощені, компанії, що працюють в цій сфері, отримають імунітет від бюрократичних зволікань і захист від корупції.
Ринок IT зсередини
Українські рекрутери і кадрові портали одноголосно наполягають на тому, що в минулому році найбільш затребувані на ринку праці IT-фахівці. Роботодавці зацікавлені не тільки в розробниках і тестувальниках, але і в професіоналах, які можуть підтримувати вже розроблені продукти. У галузі працює 99 940 фахівців.
Професія IT-шника на сьогоднішній день серед найбільш високооплачуваних в Україні. При чому різниця між середньостатистичною зарплатою і платнею IT-шника зазвичай близько 10-15 тисяч гривень. Портал DOU зазначає, що середні зарплати коливаються від 1000 доларів (пропозиція для Middle та Senior QA Engineer Frontend Developer) і до 3000-4000.
Сфера кадрів зросла за поточний рік на 12%. Майже 50% всіх IT-шників зосереджені в Києві, за столицею найбільша концентрація ІТ-фахівців у Харкові, Львові, Дніпропетровську та Одесі.
Понад 17% опитаних працюють у компаніях з понад 1000 співробітників. В 7 найбільших компаніях зайнято в загальному 17 590 технічних фахівців – (EPAM Systems, Softserve, Luxoft, GlobalLogic, Ciklum, NIX Solutions Ltd, Infopulse).
ІТ-освіта в Україні
В умовах нинішньої економічної ситуації стабільна зарплата з прив’язкою до долара – мрія. За два роки вакансій в сфері стало більше на 60%, а кількість резюме збільшилася втричі.
Привабливою сферу ІТ роблять високі зарплати, низькі податки і можливість влаштуватися з мінімальним досвідом роботи. Наприклад, в цьому році кількість вакансій для новачків-джуніорів зросла на 71%.
Ажіотаж в українських вузах на професії, пов’язані зі сферою ІТ, як і раніше не збавляє обертів. Вітчизняні університети випускають близько 16 тисяч айтішників в рік. Здавалося б, це кількість, яка може задовольнити попит. Але заковика в тому, що випускники підгоготовлені після вузів всього на 30%, інститутських знань не вистачає для повноцінної роботи. Це відчувають не тільки роботодавці, а самі учні: 20% опитаних зазначили, що їх вуз дав їм достатньо знань, а 32% оцінили свої знання на «погано». Тому компаніям доводиться перенавчати, дотягувати до потрібного рівня айті-фахівців, орієнтуючись на власні потреби і підлаштовуючись під специфіку виробленого продукту.
Все вищезазначене зумовило, що популярність ІТ-шкіл в Україні злетіла зі швидкістю космічного шатла. Ринок виріс на 10 000 чоловік. Після того, як навчальні програми при компаніях самостійно закривають вакансії, в сухому залишку на відкритому зовнішньому ринку залишається близько 2 тисяч вакансій. За минулий рік на різних курсах і програмах навчилися 30 тисяч осіб.