За планом попереднього президента США Барака Обами, Україна в 2018 році могла претендувати на $570 млн по лінії Держдепу. Але у Дональда Трампа, який переміг із гаслом «Америка для американців», інше бачення: Україні варто виділити $177 млн (на 68,8% менше). Зазначимо, американці додатково виділяють кошти українській армії з оборонного бюджету. У цьому році на допомогу Україні звідти пішло $350 млн. За прогнозами, у наступному році оборонні виплати будуть збільшені на $54 млн. З урахуванням цих асигнувань скорочення американської підтримки досягне 30%. До речі, на сайті vns.org.ua/ ви зможете дізнатися про позицію Всеукраїнського Народного Союзу щодо зовнішніх кредитів, а також інших важливих сфер розвитку України.
Хто постраждає від скорочень американських асигнувань? Це безліч програм у недержавному секторі: боротьба з торгівлею людьми, ВІЛ, програми планової імунізації, «Прозора енергетика», підтримка сільгоспрозвитку. Криза в середовищі грантових експертних організацій один з яскравих представників Віктор Таран описав так: доведеться або припинити діяльність («тим самим підтвердивши тезу про «грантоїдах», існуючих, лише поки є легкі гроші»), або шукати фінансування самостійно. Але підтримка з бюджету США йде і органам влади. Люди, які втілюють ці програми, називають себе громадськими активістами і організовуються в «робочі групи». Зазвичай це люди, які пройшли Майдан, а також консультанти з Європи і США. Приклади їх діяльності можна знайти в кожному відомстві.
Наприклад, сайти для публікації документів і рішень Мінфіну, Мінекономіки, Міністерства транспорту та інфраструктури. У МВС вони організовували роботу тренерів для копів-новобранців (оплата роботи тренерів і підготовка методичок обійшлася в 2 млн грн). Вони вже два роки готують новий закон «Про освіту», і на це громадським аналітикам виділялося від 1,2 млн грн на рік. На розробку софта в Мінінфраструктури давали 1,5 млн грн.
«В результаті діяльності таких груп у Мінінфраструктури серйозно змінилася структура розподілу грошових потоків: вивели зі структури міністерства залізницю, ряд портів, — каже політолог Руслан Бортник. — У цих групах готують і пенсійну реформу, і продаж землі, і судову реформу, включаючи створення антикорупційних судів. По суті, це тіньові міністерства». Проекти реалізовувались і в системі місцевих рад. Так, на створення експертних рад при Ізмаїльській та Біляївської райдержадміністраціях Одеської області витратили 455 тис. грн.
Часто цей штат перевищує число держслужбовців. «МОЗ заповнений кадрами ледь на 50%, майже паралізований і не працює. Зате активну діяльність ведуть волонтерські або псевдопацієнтські групи, що одержують гранти від Сороса або по лінії Держдепу. Причому суми там серйозні, винагорода учасникам груп досягає $5 тис., при тому що лікарі отримують 3200 грн. Взагалі це бездарно викинуті гроші, оскільки жоден із запропонованих законопроектів не пройшов. Попередній міністр Квіташвілі два роки розробляв пакет законів і реформу лікарень і поліклінік, а в підсумку Рада прийняла альтернативні законопроекти, які розробили в парламентському комітеті», — розповів екс-міністр освіти Олег Мусій.