Если вас интересуют качественные и по доступной стоимости грузоперевозки Киев, советую обратиться в компанию «PORTAGE». Принимаются заказы на перевозку мебели, бытовой техники, строительных материалов, и других грузов до 5 тонн, предоставляются услуги грузчиков.
Отож, китайська державна автокомпанія FAW Jiefang, що спеціалізується на випуску непассажирских транспортних засобів, планує до 2018 року приступити до серійного виробництва безпілотних вантажівок.
У дослідному комплексі компанії в місті Чанчунь (північно-східна провінція Цзілінь) вже проведені випробування безпілотного транспортного засобу, який може розпізнавати перешкоди, регулювати швидкість при об’їзді перешкод, відрізняти сигнали світлофора і реагувати на віддалені команди. Крім того, машина самостійно перемикається на режим адаптивного круїз-контролю.
Як повідомляє агентство “Сіньхуа”, очікується, що безпілотні вантажівки FAW будуть користуватися підвищеним попитом, оскільки ця розробка дає можливість компаніям-перевізникам заощадити на водіях, які схильні до перевтоми за кермом, а отже, допускають більше помилок. Крім того, технології безпілотного водіння в цій сфері дадуть можливість скоротити операційні витрати.
“До цього моменту ми створили необхідну ланцюжок постачальників, виробництва, продажу та обслуговування машин на автономному управлінні. Залучення нових партнерів дозволить нам у майбутньому прискорити впровадження даної технології у великовантажних автомобілях”, - заявив генеральний менеджер компанії Ху Ханьцзе.
Вийти на ринок вантажівка FAW Jiefang може вже в 2018 році.
Втім, FAW не є піонерами у цій сфері. Влітку минулого року Über за $680 млн придбала стартап Otto, що розробляє технологію безпілотного водіння. І вже у жовтні 2016 року автономна вантажівка Über здійснила першу самостійну поїздку, проїхавши близько 193 км у супроводі поліцейського ескорту. Водій вантажівки, за повідомленням компанії, перебував на спальному місці в задній частині кабіни. Поїздка повинна була показати, що безпілотні вантажівки можуть самостійно їздити по відкритій місцевості. Тоді Über повідомила, що не планує виробляти власні вантажівки, а купувати їх на стороні, як робить Volvo.
Компанія прагне з допомогою Über Freight усунути посередників між замовниками та водіями, які беруть 15-20% комісії від суми кожного замовлення. У Über підкреслили, що ціноутворення буде збудовано на основі попиту і пропозиції, проте компанія допускає використання підвищених коефіцієнтів для залучення водіїв, які вже працюють у Über.
Представники Über припускають, що після запуску сервісу у США, безпілотні вантажоперевезення можуть почати функціонувати і за межами країни — так само, як і Uber-таксі.