Аюттхая: древня велична столиця Таїланду

Під час свого розквіту Аюттхая (Ayutthaya), як столиця тайського королівства, що лежить на 80 кілометрів на північ від Бангкока, була так забудована храмами, що блиск сонячного променя, що відображався від позолочених прикрас, було видно на 3 кілометри навколо. Сьогодні на широких, покритих зеленню просторах, атмосферу створюють безліч пам'яток, які нагадують кладовище храмів.

Похмурі величні руїни з червоної цегли височіють над полями, нагадуючи про минулу велич міста. Вони різко контрастують з тендітною архітектурою сучасних храмів. Кілька непошкоджених будівель допомагають уявити, якою була столиця під час свого розквіту.

Центр стародавньої столиці розташовувався на острові шириною 4 кілометри, біля злиття річок Лопбурі, Пасак і Чао-Прая. Острів був у свій час оточений 12-кілометровою стіною, зруйновані фрагменти якої можна побачити у фортеці Пхом Пхет (Phom Phet) у південно-східній частині. Тепер острів перетинає мережу широких доріг, а нещодавно зведені будівлі насилу уживаються поруч з древніми руїнами.

На той час, звичайно, ні в Аютхаї, ні в інших куточках Таїланду не був розвинений курортний бізнес, зате зараз на сайті rest-thailand.ru ви можете дізнатися про кращі місця відпочинку у цій чудовій країні.

Назва «Аюттхая» походить від імені індійського міста Айодхаі (на санскриті – «непереможний»), місця, де, за легендою, народився Рама, герой епосу «Рамаяна». Місто Аюттхая було засноване в 1351 році, і воно швидко розрослося за рахунок розширення торгових шляхів між Індією і Китаєм.

Заповнивши собою політичний вакуум, який утворився після падіння кхмерської імперії Ангкор і тайського королівства Сукхотай, Ayutthaya у середині XV століття контролювала місцевість більшу, ніж територія сучасного Таїланду. Вся побудована на каналах, деякі з яких дожили до наших днів, Ayutthaya зросла у величезне претензійний місто, де у 1685 році проживав один мільйон осіб – кількість населення на той час була у два рази більшою, ніж у тодіщньому Лондоні. Люди жили переважно в плавучих будинках, розсипаних по 140-кілометровій мережі каналів.

Незліченні багатства Аюттхаї приваблювали сюди натовпи іноземних купців, особливо у XVII столітті. Один час тут оселилися торговці приблизно 40 національностей, в тому числі китайці, португальці, голландці, англійці та французи, багато з яких жили у власних кварталах і мали свій порт для експорту рису, лісоматеріалів, спецій і шкіри.

З чималою політичною вправністю королі Аюттхаи зберігали незалежність від зовнішньої влади, в той же час, використовуючи свій космополітичний вплив. Вони наймали іноземних архітекторів і мореплавців, брали японських самураїв охоронцями і навіть призначали приїжджих на посаду прем’єр-міністра, так як вони могли наглядати за іноземною торгівлею, не вплутуючись в звичайні придворні інтриги.

У 1767 році 400-річному золотого віку стабільності і процвітання раптово прийшов кінець. Після 200 років періодичних конфліктів бірманці захопили і зруйнували Аюттхаю. У війні були захоплені десятки тисяч полонених, яких відвезли назад до Бірми. Місто, в якому навіть від ватів залишилися лише руїни, неминуче заросло джунглями, але пам’ять про нього витримала випробування часом: архітектори нової столиці на острові Раттанакосін в Бангкоку увічнили аюттхайські споруди скрізь, де тільки можливо.