До недавнього часу останнім словом у виробництві комбікормів було гранулювання. Сьогодні ж справжню революцію в цій області здійснює екструзія.
Поки що в основі вітчизняної комбікормової промисловості переважає процес грануляції кормів з усіляких відходів сільського господарства. Попит на таку продукцію досить високий, оскільки вона має ряд переваг перед розсипними кормами. Наприклад, більш легке транспортування, зберігання продукту, фіксація великої кількості поживних елементів у невеликій гранулі, підвищення перетравності корму і, нарешті, практично повне (до 95%) його знезараження.
Однак з швидким зростанням попиту на екструдовані корми галузь починає перебудовуватися у відповідність з вимогами ринку. І цей процес просувається дуже швидко, адже технологія екструзії дозволила просунутися ще далі в області вдосконалення комбікормів для тваринництва та птахівництва. Так, екструдовані продукти, зберігши всі переваги гранульованих кормів, отримали безліч додаткових не менш важливих переваг.
Крім підвищення засвоєння їжі до 40%, збільшення надоїв, несучості і розмірів яєць, а також середньодобових приростів в середньому на 25%, екструдований корм знижує загальне споживання їжі до 12% і, що дуже важливо, зменшує кількість шлунково-кишкових захворювань і загибель тварин майже в два рази. А ще, така їжа ідеально підходить для годівлі практично всіх видів: великої рогатої худоби, свиней, коней, кроликів, птахів, хутрових звірів і пр. Це стало можливим завдяки розширенню типів сировини, використовуваних у виробництві. Тепер це не тільки відходи сільського господарства, але і залишкові, неліквідні продукти підприємств переробки і торгівлі, а також СЕС конфіскат.
Значний крок в комбікормовій промисловості зроблено і щодо обладнання. Якщо для процесу гранулювання потрібен комплекс з декількох установок (подрібнювачі, сушарки та машини грануляції), то у виробництві екструдованих кормів необхідний тільки гранулятор, фактично об’єднує в собі всі установки. Що стосується технології, то тут є деякі відмінності.
Грануляції передують ряд окремих етапів. У екструдіюванні всі вони об’єднані в єдиний послідовний 30-секундний(!) процес. Сировина, що поступляє в зерновой екструдер, подрібнюється, змішується, зневоднюється, стерилізується (знезаражується). Потім, проходить стабілізацію, текстуризацию, і профілювання. Простіше кажучи, подрібнені і піддані термічній обробці відходи при температурі до 120 °С і під тиском до 100 атмосфер продавлюються через спеціальні форми (фільєри), «вибухаючи» (деформуючись), в результаті чого виходить спучений, пористий продукт під назвою «стренг».
Аналогів такого корму сьогодні немає. Повністю стерильна, поживна, з поліпшеними смаковими якостями і легкоперетравлювана їжа – це найкраще, що можна було придумати для годування у тваринництві і птахівництві.
Фахівці одностайно стверджують, що тварини, вживаючи екструдований корм в їжу не просто існують, підтримуючи в собі життєдіяльність, а живуть, активно розвиваючись завдяки абсолютно здоровому організму.