Німецькі інженери пропонують новий підхід до вирішення проблеми зарядки електромобілів

Електромобілі — майбутнє автоіндустрії. З цим ніхто не сперечається. Ось тільки майбутнє це поки виглядає надто віддаленим. Залишимо осторонь велику дорожнечу електричних силових установок. Це, звичайно, глобальна проблема, але і в області технологій у електромобілів є маса слабких місць. Одне з них — обмежена ємність літій-іонного акумулятора.

Есть сомнения на счет приобретения автомобиля в группе? Тогда читай отзывы на АвтоТак, также здесь можно узнать обо всех тонкостях данной программы, преимуществах, рисках, механизмах получения авто.

Процес зарядки займає години і, якщо ви перебуваєте в дорозі, а пунктів заміни батарей поблизу немає, то вам доведеться тягнутися до розетки, як то кажуть, на «краватці». Така перспектива, як показують численні опитування, лякає автовласників найбільше, і породжує синдром «тривоги дальньої поїздки» (range anxiety).

Хіміки Інституту Фраунхофер з Карлсруе вважають, що знайшли рішення цієї проблеми. Вони пропонують ... заправляти електромобілі. Так, як зараз ми заправляємо наших залізних коней, тільки замість бензину з пістолета потече заряджений електроліт. Прямо у батарею!

Втім, мова йде не про літій-іонні, а про маловідомі широкій публіці окисно-відновних батареях (ВВБ) з рідким електролітом. За словами інженера Йенса Ноака (Jens Noack), процес зарядки таких батарей здійснюється простою заміною електроліту, яка займає лічені хвилини. Розряджена рідина може бути повторно заряджена там же, на заправній станції за допомогою сонячного або вітряного генератора і знову запущена в обіг.

Принцип роботи ВВБ не новий — іонообмін між розділеними мембраною пористими графітовими електродами в них здійснюється за допомогою рідкого електроліту. До недавнього часу такий тип батарей не отримував широкого застосування через свою малу ємність — за цим показником ВВБ програвали літій-іонним аналогам в чотири рази. 25 кілометрів на одній зарядці або 100 — суттєва різниця!

«Нам вдалося збільшити ємність ВВБ практично до рівня літій-іонних батарей — в чотири і навіть п’ять разів», - говорить Йенс Ноак.

Вчені вже створили окремі елементи ВВБ і наступним етапом роботи стане інтеграція декількох таких елементів у батарею. На цьому етапі до них приєднаються колеги з Інституту прикладних наук. Вони вже тестують елементи силових установок і бортових систем зберігання енергії на масштабних моделях електромобілів.

У найближчому майбутньому тестовий електромобіль отримає новий акумулятор.