Фойлборд: окрилені під водою

На питання про те, що таке судно на підводних крилах, будь-який технічно підкований громадянин розповість вам про знамениті пасажирські теплоходи «Ракета», «Метеор» і «Комета», про швидкісні патрульні катер, рідше — про «літаючий сірий жах» Boeing PHM. І звичайно ж, мова зайде про потужні гвинтові і водометні, дизельні і газотурбінні двигуни, які необхідні, щоб підняти важке судно і утримувати його над водою.

Виявляється, для того щоб парити на підводних крилах, зовсім не обов’язковий потужний двигун. Його може і зовсім не бути. Сьогодні фойлскі (водні лижі на підводних крилах, від англійського hydrofoil ski), фойлбординг (катання на «крилатому» вейкборді), кайтфойлинг (те ж саме, але не за катером, а за кайтом) і їх численні варіації — це один з напрямків водного спорту, що найбільш динамічно розвиваються.

А якщо ви є прихильником кайтсерфінгу і вейкбордінгу, в інтернет-магазині KiteCity ви знайдете все необхідне спорядження для заняття цими захоплюючими екстремальними видами спорту.

Вважається, що першою людиною, якій на початку 1960-х прийшло в голову приробити до водних лиж підводні крила, був Вальтер Вудвард, авіаконструктор з Массачусетсу. Сам Вудвард на водних лижах не катався, тому його винахід довелося випробовувати знайомому спортсмену. Кататися на новому снаряді виявилося навіть простіше, ніж на звичайних лижах: їзда стала плавною, тому що поверхні лиж піднялися над хвилями, а утримувати буксирувальний фал стало легше через значне зниження вібрацій. Як і годиться добропорядній американському винахіднику, Вудвард, об’єднавшись з дипломованим економістом Лукасом Еммануелем, запатентував свою конструкцію і відкрив фірму під назвою Cosmo Dynamics, щоб серійно випускати лижі Dynaflite Hydrofoil.

Снаряд представляв собою звичайні водні лижі, з’єднані поперечиною, до яких знизу на двох похилих стояках був прикріплений справжній підводний біплан з двома несучими крилами і стабілізатором. Важливу роль у популяризації «крилатих» лиж зіграв знаменитий Джордж Блер на прізвисько Банановий Джордж. Чарівний спортсмен солідного віку, який прославився своїм пізнім приходом в спорт і віртуозним умінням ковзати за катером на власних п’ятах, використовував Dynaflite Hydrofoil в своїх шоу: одягнувши жовтий костюм Санта-Клауса, він дефілював по озеру, вітаючи публіку у честь Різдва.

Сьогодні підводними крилами доповнюють практично всі снаряди для водних видів спорту: дошки для вейкбордінга і кайтсерфінгу, серфи і віндсерфи, водні лижі, фойлборди для їзди на колінах або сидячи. Що ж змушує спортсменів так охоче переходити на «крилату» техніку?

Основна перевага снарядів на підводних крилах — недосяжна на звичайних лижах і дошках плавність ходу, а заодно і незалежність від хвиль. «Крилатий» снаряд просто не реагує на хвилі, висота яких менше довжини стійки його крила: він спирається не на поверхню дошки, а на крило, що постійно знаходиться у воді. Снаряди на підводних крилах дозволяють досягати значно більших швидкостей, ніж їх «безкрилі» аналоги, так як на підтримку спортсмена на одній висоті йде менше енергії, ніж на постійне підкидання його над хвилями.