Васабі замість сирени: сигналізуємо по-новому

Сигналізація, що пронизливо дзвенить - хороший спосіб сповістити більшу частину людей про надзвичайну ситуацію, але як щодо глухих? Сигнальні лампи можуть бути ефективні, але тільки якщо їх видно, а сама людина не спить. Японська компанія Air Water Safety Service розробила новий різновид пожежної сигналізації, в якій замість звуку використовується запах.

Точніше, в пристрої знайшов застосування аллілізоціанат або, як його ще називають, аллілгірчичне масло. Дослідники компанії встановили, що в васабі, тобто в японському “хроні”, є речовина, вдихаючи яку, люди стовідсотково прокидаються. Приправа, яка використовується в японській кухні і являє собою висушений і подрібнений корінь, що володіє дуже сильним запахом, зобов’язана цим своїм властивостям з’єднанню під назвою алліл ізотіоціанат. Його гострота стимулює більше носові проходи, ніж язик.
 
Як тільки відповідний датчик сигналізатора засікає загоряння, спрацьовує пожежна тривога: гаджет випускає вельми “хріновий” запах, щоб врятувати людей.

В процесі випробувань сигналізації було встановлено, що в приміщеннях площею 50 квадратних футів на те, щоб розбудити людину виключно за допомогою запаху потрібно близько 2 з половиною хвилин. На моментальне вистрибування з ліжка не схоже, але все-таки працює!

На жаль, ціна в 560 $ означає, що черги за новим винаходом стояти не будуть, але компанія виробник сподівається, що внесення змін у конструкцію виробу допоможе знизити ціну до більш прийнятною цифри 225 $.

Технологія, скажем відверто, досить сумнівна, ось сайт, де можна замовити дійсно ефективні системи сигналізації для дому.

До речі, група японських дослідників за цей винахід кілька років тому отримала пародійну Шнобелівську премію.

«Ми винайшли пожежну сигналізацію з запахом васабі, щоб в разі необхідності розбудити людей, які мають проблеми зі слухом», - повідомив перед церемонією Макото Імаі (Makoto Imai), помічник професора в Університеті медичних наук міста Сіга ( Shiga University of Medical Science), назвавши пристрій «рятувальником».

21-е щорічне вручення премії, що присуджується гумористичним науковим журналом «Аннали неймовірних досліджень» ( «Annals of Improbable Research») в 10-ти категоріях як пародія на Нобелівську премію, проводилося в театрі Сандерса Гарвардського університету. Японці стали лауреатами Шнобелівської премії п’ятий рік поспіль. Отримуючи премію, Імаі розповів захопленій аудиторії з приблизно 1200 осіб про важку роботу, виконану в процесі створення пристрою, подякував учасникам експерименту, які «задихалися від різкого запаху», коли спали в спеціальних кімнатах.