Вейпінг: модний тренд, чи ефективна заміна традиційному палінню?

Молоді і не дуже люди з загадкового виду штуковинами в руках, оповиті густим клубами ароматного диму, стали новою прикметою наших вулиць. Так, чи є вейпінг (використання електронних сигарет) тієї самої «нешкідливою альтернативою паління», як представляють його виробники відповідних пристроїв і адепти цієї практики?

Електронні сигарети з’явилися всього лише 14 років тому завдяки китайскому фармацевту Хону Ліку, але вже завоювали безліч шанувальників по всьому світу, більше того - сформувалася нова субкультура. У популярних серед молоді інтернет-виданнях та соціальних мережах все частіше миготять фотографії зі стильними молодими хлопцями і дівчатами, які з неабияким задоволенням випускають білі хмарки з рота. А в інтернет-магазині ego-tank.net можна придбати різних видів якісні електронні сигарети по найкращій вартості.

Вейпери регулярно зустрічаються на тематичних виставках і конференціях, відкриваються численні вейп-шопи. У цих магазинах часто проводять змагання з клауд-чейсінгу на найбільшу хмарку, а також койл-білдингу, де вейпери хваляться складністю і різноманітністю власних пристроїв. Склалася певна система цінностей і спеціальний сленг. Наприклад, слово «кастомизація» означає гонку за більш привабливим дизайном пристрою, більш незвичайним і оригінальним.

Чи справді електронні сигарети є менш шкідливими в порівнянні з традиційними?

Реклама цих пристроїв переконує потенційних покупців в нешкідливості і безпеці використання інгаляторів. Однак навіть Всесвітня Організація Охорони Здоров’я на сьогоднішній день не має достовірних наукових даних про безпеку цих новоявлених гаджетів.

Електронні сигарети у всіх авторитетних джерелах проходять як ЕСДН (електронна система доставки нікотину). Виходить, що доставка нікотину - це основна мета подібних гаджетів. Нікотин залишається головною складовою, через яку і відбувається звикання. Стимулюючи систему дофамінових нейронів, нікотин викликає задоволення і закріплює цей механізм. Нікотин - справжнісінький наркотик і є отрутою нервнопаралітичної дії, при великих дозах і частому вживанні може викликати параліч нервової системи. При тривалому ж вживанні, навіть в малих дозах, призводить до атеросклерозу, гіпертонії і серйозних збоїв в серцево-судинній системі.

Якщо використовувати ароматичну рідину без нікотину, так звану «пустушку», то не варто забувати, що при нагріванні пропиленгликоля і гліцерину, що містяться в складі всіх рідин, відбувається утворення формальдегіду і інших компонентів, що володіють високою токсичністю і при певних умовах утворюють канцерогени. А це вже може стати причиною виникнення злоякісних пухлин. Акролеїн, до слова, який також виникає при термічній обробці, має виражені мутагенниі властивості - може викликати безпліддя або народження потомства зі страшними зовнішніми і внутрішніми каліцтвами.

З точки зору виробників, випарники можуть бути застосовані в нікотинозамінній терапії. Але ВООЗ також спростувала і цю тезу. Особисто я не знайомий з людьми, яким за допомогою випарника вдалося побороти звичку курити. Та й доказів того, що ці прилади допомагають відмовитися від куріння, недостатньо. Важливо, що сам процес паріння не має на увазі боротьби з психологічною звичкою палити.

Паріння - це умовний рефлекс. Він закріплюється багаторазовим повторенням одних і тих же дій: підняв руку, підніс до губ, затягнувся, опустив руку. Також, вдихання і видихання пари має візуальну схожість з палінням звичайної сигарети. Ми маємо справу не з відмовою від куріння, а з банальною підміною однієї залежності на іншу - більш модну і привабливу.