Розроблено тканину, здатну виробляти електрику

Об'єднана команда вчених з Технологічного інституту Джорджії (США) і Чунцинського університету (Китай) розробила новий тип тканинного матеріалу, який здатний виробляти енергію, перетворюючи в електрику сонячне світло і енергію вітру. Ця тканина сплетена з волокон фоточутливого матеріалу, мідних електродів малої товщини і волокон полімеру, які виробляє електрику завдяки трибоелектричному ефекту. Таким чином, ця тканина здатна перетворювати механічну енергію в електрику.

Товщина гібридного матеріалу складає всього 0,32 міліметра. Він легкий, гнучкий, пропускає повітря. За словами розробників, основні компоненти недорогі. Така тканина може бути частиною елементів одягу, вставки з неї можна використовувати у виробництві наметів або штор, фіранок, перетворюючи все це в джерело електрики. Новинка є практично універсальним джерелом енергії, оскільки може працювати і вдень, і вночі.

«Ми представляємо матеріал, який можна використовувати для генерації енергії», - говорить представник Технологічного інституту Джорджії Цонга Лін Ванг [Zhong Lin Wang]. «Основа цього матеріалу - легкі і недорогі волокна полімерів, завдяки чому створена нами тканина може використовуватися для створення енергетичних модулів». Мова йде не про електростанції, а про інтеграцію такої текстильної продукції в звичайну тканину.

Продуктивність матеріалу не надто велика, але її достатньо для постачання енергією простих електронних пристроїв. Шматочок тканини розміром в 5 * 4 см дає 0,5 мВт в сонячну погоду. За хвилину цей клаптик тканини заряджає конденсатор на 2 мФ (напруга - близько 2 В). За словами винахідників, все це можна масштабувати. Наприклад, не важко буде створити шматок матеріалу розміром 20 * 30 см з відповідним збільшенням продуктивності.

«У нашого матеріалу практично немає обмежень на сферу використання» - стверджують розробники.

Виробляти електрику можна всюди. Це може бути навіть прапор, який постійно розвивається на вітрі і отримує велику кількість сонячної енергії. Працювати матеріал може і без сонця. Наприклад, якщо прикріпити його до машини, що їде по трасі, то електрика буде вироблятися вже за рахунок трибоелектричного ефекту.

Трибоелектричних ефект виникає при контакті металів і ізоляторів внаслідок тертя, так як при цьому не з’являється ніяких зарядів (або виникає заряд дуже малий). Основний результат тертя - це збільшення площі фактичного контакту, більш часті контакти старих поверхонь і утворення нових.

Особливо раді такому джерелу енергії можуть бути туристи, військові, любителі полювання і риболовлі. Матеріал можна складати і гнути, як завгодно. Він працює як і раніше добре навіть після 500 згинань. Вироблення електрики припиняється, якщо матеріал намокає, але, якщо його висушити, генерація відновлюється.

Интернет-магазин Мегатекс предлагает тут на выгодных условиях ткани оптом от ведущих отечественных и зарубежных производителей для пошива одежды, постельного белья, обивки мебели и других целей.