Що треба знати покупцеві в китайських магазинах?

Китайські інтернет-магазини приваблюють безліч покупців з усього світу, в тому числі і з Україні, перш за все низькими цінами і багатим вибором способів відправки замовлень. На жаль, не завжди досвід покупок в таких магазинах виявляється успішним: у покупців виникають претензії до якості продукції, до термінів доставки, а також до гарантійних зобов'язань продавця.

Часто такі ситуації виникають через недосвідченість і незнання особливостей китайської онлайн-торгівлі. У цій статті ми зібрали для вас найбільш відомі аспекти покупок в китайських інтернет-магазинах, знання про яких дозволить уникнути більшості неприємних ситуацій і отримувати виключно приємні відчуття від шопінгу.

Шахраї

На жаль, завжди знайдуться ті, хто хоче швидко заробити обманним шляхом. Китайські інтернет-магазини і торгові майданчики не виняток. Будь-якому починаючому покупцеві в першу чергу слід навчитися уникати подібних шахраїв. Перш за все необхідно вміти розпізнавати підроблені магазини, які створюють ілюзію жвавої торгівлі, але насправді просто збирають з довірливих покупців гроші, а товар їм не відправляють. Також чимало шахраїв можна зустріти на великих торгових майданчиках, де представлено безліч продавців, наприклад на Aliexpress.

Прикрашений опис товару

При покупках навіть в солідних магазинах і у перевірених продавців вас постійно будуть вводити в оману щодо властивостей і характеристик товару. Маніпуляції найчастіше стосуються зображень товару (активно використовується обробка в графічних редакторах) і його текстового опису. Просто приготуйтеся до того, що реально річ буде виглядати куди більш скромною, ніж на картинці.

Що стосується текстового опису товарів, то заведіть звичку питати підтримку магазину або продавця з торгового майданчика про кожну підозрілу дрібницю. Якщо відповіді здаються вам ухильними і незрозумілими, то краще пошукати аналогічний товар в іншому місці, нехай навіть він там буде коштувати трохи дорожче.

В цілому продавці з високим рейтингом менше схильні вводити в оману своїх клієнтів, тому рекомендуємо купувати в першу чергу у них.

Окремо варто згадати про покупку одягу та електронних аксесуарів. Розміри одягу зазвичай вказуються в азійській системі, яка має подібні позначення, але відрізняється від американської та європейської на 2 кроки. Крім цього, завжди вивчайте таблицю з розмірами в описі товару.

Деякі електротовари можуть бути призначені для ринку США або азіатських країн, а отже мають свій тип розеток. Завжди запитуйте, що вам потрібна саме EU-розетка (європейського типу), інакше необхідно буде докупити перехідник.

Пошук мінімальної ціни

Багато покупців справедливо відзначають, що один і той же товар в китайських магазинах можна купити і за $ 1 і за $ 10. Як правило, великі знижки роблять продавці, які тільки починають розкручувати свій віртуальний магазин. Купувати у таких продавців - завжди певний ризик, але якщо мова йде про недорогі речі, то ризик цілком виправданий. Крім того, гроші завжди можна буде повернути через диспут на PayPal або через процедуру Chargeback.

Існує кілька підходів до того, як знаходити найнижчу ціну на товар. Якщо ви робите покупки на торгових майданчиках, то просто відсортуйте пошукову видачу за ціною, починаючи з найменшої.

Доставка і відстеження посилок

Незважаючи на всі спроби великих магазинів прискорити доставку посилок з Китаю, все одно доводиться чекати мінімум 2 тижні після покупки, щоб отримати на руки свій довгоочікуваний товар. Справа в тому, що до цих пір левова частка посилок з китайських інтернет-магазинів надсилають звичайною поштою. Як наслідок, регулярно виникають пов’язані з таким способом доставки проблеми: посилки губляться, їх вміст через неправильного транспортування виявляється пошкоджено або просто розкрадається на одному з етапів доставки.

Інша справа тут замовляти гуртові поставки товару з Китаю. Gloria Express - це оперативність, гарантія якості, доступні тарифи.

Взаємодія з продавцями і вирішення спірних ситуацій

При покупках в китайських онлайн-магазинах Вам регулярно доведеться спілкуватися з продавцями, а в разі покупок на TaoBao - з посередниками. Спілкуватися ви будете на найрізноманітніші теми, але головним чином з приводу описів товарів, способів доставки і вирішення спірних ситуацій. Спілкування найчастіше здійснюється англійською мовою. Рівень володіння нею у китайських продавців і посередників буває дуже різною, а багато хто просто користуються автоматичними системами перекладу.

Оскільки і для вас і для продавця англійська мова швидше за все не рідна, то важливо правильно розуміти один одного. Намагайтеся уникати складних питань, формулюйте свої думки коротко і однозначно.

Варто заздалегідь бути готовим до того, що якщо ви вимагаєте повне відшкодування або часткове повернення витрачених на покупку грошей, то швидше за все продавці і магазини будуть неохоче відповідати на ваші вимоги або пропонувати не дуже вигідні для вас варіанти: відшкодування купонами, бонусними балами, на внутрішній рахунок в магазині і т.д. Якщо вас це не влаштовує, то твердо відстоюйте свою позицію і наполягайте на своєму через офіційні методи ведення диспутів.