Залежно від двигуна оливи можуть відрізнятися кількістю присадок, але є те, що їх об’єднує. Це в’язкість і наявність добавок, що впливають на характеристики змащувальної суміші. У зимовий час, в момент запуску, двигун відчуває значні навантаження, зіставні з 1000 км «пробігу». Справа полягає в тому, що олива, що знаходиться в піддоні картера, в момент «холодного пуску» ще занадто густа і не може виконувати свої головні функції. У цей момент деталі працюють практично без змащення, і це в значній мірі збільшує навантаження на робочі поверхні і, відповідно, загальний знос двигуна.
Щоб уникнути значного зносу деталей двигуна, в холодну пору року в нього заливають оливи зі зниженою в’язкістю. Такі рідини менше густіють на морозі, а значить, набагато краще справляються зі своєю роботою під час холодного пуску.
Зрозуміло, більшість автолюбителів і так знають все написане вище і щозими проводять обслуговування своїх автомобілів з обов’язковою заміною моторної оливи. Холодний запуск двигуна і прогрів його на холостих обертах, постійні потепління, що змінюються заморозками - все це фактори, що згубно діють на двигун. Компенсувати велику їх частину і зберегти працездатність мотора допоможе правильно підібрана олива.
Для початку варто знати, що всі моторні масла мають відповідне їх типу маркування, позначається воно буквено-цифровим кодом на упаковці, наприклад, 10w-40, де перше число означає зимовий температурний режим. Друге - це режим роботи при граничних температурах.
Ось приклад розшифровки маркувань олив:
- 10w-40 - олива зберігає в’язкість при температурі до -20 градусів;
- 5w-40 - зберігає в’язкість при температурі до -30 градусів;
- 0w-40 - зберігає в’язкість при температурі до -40 градусів.
Важливу роль у виборі оливи грає виробник. Адже ні для кого не секрет, що оливи, вироблені великими компаніями, набагато краще справляються зі своєю роботою, ніж безіменний сурогат, націдженний з синьої бочки. У великих корпорацій в розпорядженні є виробничі і дослідницькі потужності, що дозволяють випробовувати оливи ще на стадії розробки.
Кількість і якість присадок ретельно контролюється. За основу виробництва більшості відомих марок беруться чисті масла, вироблені на власних заводах. А справа полягає в тому, що великі виробники змушені тримати марку в зв’язку з неослабним тиском з боку конкурентів, бо лише одна партія неякісної оливи принесе їм багатомільйонні збитки, а на таке ніхто, який перебуває при здоровому глузді, добровільно не погодиться.
Виробники ж дешевою продукції найчастіше ставлять на потік виробництво низькоякісного масла, що має крім неперевірених присадок, які можуть не поєднуватися один з одним, великі частки сміття. Але ж всі знають, що може накоїти звичайна піщинка, що потрапила в двигун. Ось кілька найвідоміших виробників моторних олив: Liqui Moly; Castrol; Shell helix; Neste; Motul; BP.
Який же висновок можна зробити з усього вищесказаного? Немає ідеальних олив, які здатні зберігати двигун в ідеальному стані протягом десятиліть. Але це не означає, що в мотор можна лити першу-ліпшу рідину. Навпаки, від її правильного вибору залежить, як довго двигун буде працювати без нарікань. Особливо гостро це питання стоїть в зимовий час, адже відлиги і заморозки, що постійно чергуються, можуть доконати будь-який мотор. Питання стоїть лише в тому, скільки часу їм для цього буде потрібно.
Содержание в хорошем состоянии авто - дело ответственное, и довольно дорогостоящее. Поэтому вопрос цена масла для двигателя особенно актуален для автолюбителей. Хоть выбор на сегодняшний день довольно широкий, хочется обратить внимание на выгодные предложения от интернет-магазина “BiBiOil”, где в широком асортименте представлена качественная химия и моторные масла известных производителей по наилучшей в Украине стоимости.