Світлові дерева замінять ліхтарі

Біоінженери придумали технологію, яка може змусити світитися практично будь-яку рослину. В майбутньому винахід дозволить використовувати для вуличного освітлення дерева замість електричних ліхтарів. Про це йдеться в статті американських фахівців з Массачусетського технологічного інституту, опублікованій в журналі Nano Letters.

Приблизно 20% глобального енергетичного балансу людства припадає на витрати, пов'язані з освітленням. Щоб заощадити на освітленні, вважають експерти, можна було б перетворити на альтернативні джерела світла рослини, адже вони володіють відразу декількома необхідними для цього характеристиками. Звичайно вони не зможуть давати стільки світла, як led прожектор, а також інші світлодіодні пристрої, представлені в інтернет-магазині elektrovoz.com.ua, але подібна технологія заслуговує на увагу.

По-перше, рослини самі виробляють і накопичують енергію. По-друге, вони вміють «лагодити» себе. По-третє, рослини прекрасно адаптовані не тільки до кімнатних, але і до вуличних умов. Справа за малим - навчити їх світитися.

До сих пір вчені експериментували з тютюном і арабідопсисом, забезпечуючи їх геном, що кодує білок люціферази - він відповідає за біолюмінесценцію у жуків-світляків. Однак трансгенні рослини світилися дуже тьмяно. Тому автори статті вирішили піти іншим шляхом, забезпечивши рослини люціферазою безпосередньо.

В ході дослідження використовувався водяний крес - водна рослина з сімейства хрестоцвітних. Вчені обробляли його листя під тиском сумішшю наночасток різного розміру і складу. У кремнієвих частинках розміром 10 нм перебувала сама люціферази, в інших частинках - люциферин, кофермент A і особливий полімер.

Вся ця суміш накопичувалася в міжклітинному просторі мезофіла - основної фотосинтезуючої тканини листка, а потім поступово проникала в клітини. Завдяки наночастинкам вдалося забезпечити поступове виділення речовин, щоб їх концентрація не досягала токсичного рівня.

В результаті оброблені рослини світилися близько 3,5 годин. Їх яскравість була в 1000 разів менше, ніж освітлення, необхідне для того, щоб прочитати сторінку книги, але автори кажуть, що це тільки початок. В майбутньому подібною сумішшю, якщо вдосконалити її рецепт, можна буде обприскувати і дерева на вулиці, змушуючи їх світитися.

За словами вчених, для виключення рослинних «світильників» їх необхідно обприскати сумішшю з наночастинками, що містять інгібітор люціферази. Теоретично, світятлові рослини можна буде налаштувати так, щоб вони світилися тільки ночами і вимикалися при сонячному світлі.