Яку трубу вибрати для димаря: нормативні орієнтири та правила

Вирішуючи проблему опалення заміського будинку, дачі або котеджу, багато хто нехтує питанням облаштування димаря, вважаючи це не дуже важливою справою. Дійсно, що може бути простіше труби для виведення назовні продуктів горіння? Однак, димохід є досить важливою частиною опалювальної системи, від якої не в останню чергу залежатиме ваш комфорт і безпеку.

Монтаж печі або каміна передбачає облаштування системи видалення диму. У цьому питанні мало вибрати правильні труби для трубопроводів необхідно ще дотримуватися маси будівельних і протипожежних правил. Інакше експлуатація опалювального обладнання буде малоефективною і небезпечною. Допущені при установці димоходів помилки не тільки знижують віддачу від роботи топки, але і можуть привести до трагедії.

Можна поставити в будинку котел з чудовим ККД, але допустити прорахунки при монтажі димохідної труби. В результаті - перевитрата палива і відсутність комфортних температур повітря в кімнатах. У системі димовідведення має бути правильно підібрано перетин, розташування, конфігурація і висота.

Якщо в будинку два котла або піч і камін в різних кімнатах, то краще зробити для кожного з них окремі труби відведення диму. Варіант з одним димоходом дозволений СНіПами, але грамотно його розрахувати зможе тільки професійний пічник. Діаметр пічної труби підбирається в залежності від використовуваного опалювального обладнання. При установці котла він уже заданий виробником відвідним патрубком. Підключати до нього труби меншого перетину заборонено, а більшого - просто не потрібно. У другому випадку для підвищення тяги доведеться монтувати редуктор, який коштує чималих грошей. У випадку з кам’янкою, каміном або піччю з цегли все дещо складніше. Тут доведеться робити інженерні розрахунки з урахуванням використовуваного палива і розмірів топки. Набагато простіше взяти готовий проект подібної печі, випробуваний часом. Благо є чимало варіантів з уже чітко вивіреної порядовкой цегляної кладки.

Чим вищий і довший димовідвід, тим сильніше тяга. Однак це може привести до перегріву і руйнування його стінок. Плюс, сильне підвищення тяги - це передумови до виникнення турбулентності в димоході, яка супроводжується гулом і низькочастотних шумом. При занадто низькій трубі “коник” може перетворитися в непереборну перешкоду для виходу диму. В результаті виникне ефект зворотної тяги з перекиданням димових газів назад в топку.

При нормальному функціонуванні димоходу горизонтальний потік вітру, огинаючи ділянку труби над покрівлею, повертає вгору. Внаслідок чого над нею утворюється розріджене повітря, яке буквально “висмоктує” з відведення дим. Однак цьому процесу може перешкодити коник похилого даху і навіть високе дерево в безпосередній близькості з будинком.

Загальні приписи по влаштуванню системи відведення диму

Будівельні норми наказують димову трубу робити наступним чином:

- Довжина її від колосника до верхньої точки повинна бути від 5-ти метрів (виняток можливо тільки для будівель без горищ і тільки в умовах стійкої примусовою тягою).

- Оптимальною з урахуванням всіх можливих вигинів висотою вважається 5-6 м.

- Відстань від металевої пічної труби до конструкцій з горючих будматеріалів має бути від метра.

- Горизонтальне розташування відразу за котлом не повинне перевищувати 1 м.

- При проходженні покрівельного покриття, стін і перекриттів всередині будинку слід облаштовувати канал з негорючих матеріалів.

- Для з’єднання металевих елементів труби герметик слід застосовувати виключно термостійкий з робочою температурою від 1000С.

- Над плоскою покрівлею димохід повинен підніматися мінімум на 50 см. Якщо нецегляна пічна труба споруджується вище рівня даху на 1,5 метра і більше, то її в обов’язковому порядку необхідно зміцнювати за допомогою розтяжок і скоб.