У 1970-х американський хімік Лайнус Полінг заявив, що великі дози вітаміну С сприятливі для організму, допомагають від застуди та багатьох інших недуг, включаючи рак. Справа в тому, що аскорбінка - сильний антиоксидант, тобто речовина, що протистоїть небезпечним наслідкам утилізації кисню клітинами нашого організму. Хоча не всі твердження Полінга підтвердилися, інтерес до антиоксидантів різко посилився. Зараз їх вивчають у всьому світі, шукають в природі, намагаються синтезувати і виготовити на їх основі ліки.
Кисень споживають особливі органели клітин - мітохондрії. Вони виробляють з нього молекули аденозинтрифосфату, що служить джерелом енергії для організму. Там же, в мітохондріях, утворюються - як побічний продукт - активні форми кисню (АФК). У них є неспарені електрони, тому вони дуже агресивно шукають, з ким би вступити в реакцію. Надлишок АФК здатний буквально вбити клітину (вчені називають це окислювальним стресом).
АФК сприяють старінню, розвитку атеросклерозу і пов’язаних з ним серцево-судинних захворювань, ревматоїдного артриту, катаракти, деяких видів онкології. Щоб не впасти в окислювальний стрес, організм в процесі еволюції винайшов антиоксидантний захист, що нейтралізує АФК. Крім того, кисневі радикали задіяні в боротьбі з чужорідними інфекціями, що атакують організм, працюють як посередники в міжклітинній і внутрішньоклітинній комунікації, допомагають позбавлятися від різних продуктів метаболізму і ксенобіотиків. У цьому контексті хочеться порадити микрогидрин коралловый клуб, потужній антиоксидант, що створює максимальний захист організму від згубної дії вільних радикалів.
Як зняти окислювальний стрес
В принципі, здоровій клітині в нормальних умовах окислювальний стрес не загрожує. Ризик зростає, якщо людина хвора, наприклад, на діабет, або піддалася опроміненню, навіть ультрафіолетовому, просто загоряючи на сонці, або ж надихалася повітрям, забрудненим озоном, автомобільними вихлопами, промисловими викидами. Власний антиоксидантний захист організму може не впоратися, і буде потрібна допомога ззовні.
Ми вживаємо рослинну їжу, продукти, багаті цинком і селеном, або ковтаємо таблетку вітаміну, і антиоксиданти з кров’ю розподіляються по всьому організму. Здоровій людині цього достатньо. Інша справа, коли нанесена травма, при отруєнні або інфаркті. У хворому органі порушується кровообіг, виникає кисневе голодування, а надлишок АФК губить клітини. Щоб протистояти кисневим радикалам, терміново потрібно доставити антиоксиданти в патологічний осередок, розташований, як правило, в м’язах, серці, мозку, печінці чи нирках, тобто там, де підвищений метаболізм.
Виникає питання: як? Для синтетичних антиоксидантів звичайний шлях через стравохід часто не годиться: вони можуть розкладатися в шлунку, крові, не всмоктуватися кишечником. Тоді їх вводять в мазі, внутрішньовенні ін’єкції або винаходять штучні системи, які проникають в осередок і знешкоджують АФК. Спосіб доставки залежить багато в чому від хімічної структури речовини. Але антиоксиданти в даному випадку - допоміжна терапія в арсеналі екстреної допомоги, лише знімає тягар віддалених наслідків кисневого стресу