Що значить принцип «теплового насоса»?
Значить це те, що всякий кондиціонер, будь то простенький побутової “віконник”, охолоджуючий дачний вагончик, чи “супернавернена” комерційна VRF система, яка обслуговує величезні будівлі в мегаполісах, по суті, мають однаковий принцип роботи. Вони не виробляють тепло (холод), а перекачують його з одного середовища в інше.
З одного в інше середовище в нашому випадку служить повітря - вуличне і кімнатне відповідно. З роботою кондиціонера на охолодження все більш-менш зрозуміло: прохолода всередині приміщення утворюється шляхом обдування холодного конденсатора (теплообмінника внутрішнього блоку), а надлишкове тепло викидається назовні за допомогою випарника (теплообмінника зовнішнього блоку). До речі, в інтернет-магазині https://aquaterms.com/ саме зараз можна придбати хороший кондиціонер з потрібними параметрами по досить вигідній вартості.
Що ж відбувається, коли кондиціонер включається на «тепло»?
А відбувається наступне: теплообмінники як би міняються ролями, тобто внутрішній блок стає конденсатором (в ньому конденсується холодоагент), а зовнішній - випарником (в ньому холодоагент випаровується), таким чином, тепло з вулиці «переноситься» в приміщення.
Тут може виникнути справедливе запитання: як же можна «відібрати» тепло у повітря, що вже має негативну температуру? Відповідь проста: взяти, наприклад, повітря з температурою -10 ° C і остудити його до -20 ° С. Так, навіть у морозного повітря є тепловий потенціал, хоча він відноситься до низькотемпературного, але це вже трохи інша історія.
Інша справа, що не всякий кондиціонер рекомендується використовувати для опалення при мінусовій температурі зовнішнього повітря. Незважаючи на вказівки виробника в технічних характеристиках про те, що пристрій може експлуатуватися при температурі до -5 або -7 ° C, звичайний кондиціонер в морози варто поберегти. Використовувати його краще в якості додаткового джерела тепла або в період міжсезоння, коли централізоване опалення ще не включено комунальними службами.
Що може статися, якщо включити звичайний кондиціонер на «тепло» в сильний мороз?
Ну, по-перше, його продуктивність в таких умовах різко знижується. Якщо COP побутовий спліт-системи при температурі зовнішнього повітря близько 15 ° C складає близько 3 одиниць, то при негативних температурах, коефіцієнт може опускатися до 2 і навіть нижче. Крім того, при низьких температурах масло в холодильному контурі втрачає свої позитивні властивості, що може привести до передчасного зносу деталей компресора. Так само можливе обмерзання дренажного піддону і теплообмінника зовнішнього блоку, а це загрожує виходом з ладу всієї системи.
На щастя, технічна індустрія не стоїть на місці і сьогодні питання опалення взимку, як побутових, так і комерційних приміщень успішно вирішується за допомогою інверторних кондиціонерів. Дійсно, недорогі моделі інверторів здатні ефективно обігрівати при вуличній температурі до -15 ° C. Елітні ж серії інверторних систем (розроблених спеціально для регіонів з суворими кліматичними умовами) відомих виробників справляються з цим завданням при морозах від -25 і більше. Варто відзначити, що коефіцієнт енергоефективності COP у таких кондиціонерів може досягати 5, а це значить що на 1 кВт витраченої електроенергії, користувач отримує 5 кВт тепла.
Чому грітися кондиціонером взимку вигідно?
У електрообігрівачах (інфрачервоних, масляних, конвекторах і ін.) електрична енергія перетворюється в теплову в повній відповідності з законами фізики, тобто з 1 кВт спожитої електроенергії ці пристрої можуть призвести ніяк не більше 1 кВт енергії тепла. У системах кондиціонування інверторного типу при роботі на обігрів ніякого «фокуса» не відбувається, дотримуються всі ті ж закони фізики, ось тільки електрика витрачається не на перетворення, а на перенесення теплової енергії. Таким чином, побутовий кондиціонер (як один з видів теплового насоса) здатний забезпечувати обігрів з ефективністю, що в кілька разів перевищує ефективність будь-якого електричного опалювального пристрою.
Який кондиціонер вибрати для обігріву будинку або квартири?
Відповідь буде однозначною - інверторний. Але перш, ніж остаточно визначитися з виробником і моделлю, необхідно визначитися з системою опалення як такою, зважити всі «за» і «проти». Ціни на кондиціонери в наш час такі, що дозволити собі недорогий інвертор може практично будь-яка сім’я, але беручи до уваги всі фактори, іноді доцільніше застосування і інших систем опалення.