Вчені заявили про користь генетично модифікованої кукурудзи

Італійські біологи проаналізували, наскільки генетично модифіковані сорти кукурудзи впливають на сільське господарство, навколишнє середовище та здоров'я людини, і з'ясували, що такі культури негативно впливають тільки на комах-шкідників. В основу нової роботи лягли дані про використання цих сортів протягом 21 року. Дослідження опубліковане в журналі Scientific Reports.

В тій чи іншій формі людство займається генетичною модифікацією рослин вже близько 10 000 років. В кінці XX століття така модифікація вийшла на зовсім інший рівень завдяки тому, що вчені розкрили механізми генетичної спадковості, а також завдяки тому, що стало можливим контрольовано вносити зміни в потрібні гени. В результаті сьогодні терміном «генетично модифіковані організми» називають тільки отримані методами сучасної біотехнології.

Обивателі періодично висловлюють побоювання щодо того, наскільки безпечно вирощувати і їсти ГМО-рослини. Для цього вчені проводять відповідні дослідження (здебільшого в США, де такими культурами засіяно більшість полів). Нова робота являє собою метааналіз, тобто дослідження на основі результатів інших робіт. В даному випадку було використано більше 6000 статей, причому бралися до уваги не тільки дані про Північну Америку. В результаті виявилося, що сорти ГМО-кукурудзи кращі за показниками врожайності (більше від 5,6% до 24,5%) і змістом мікотоксинів (менше на 36,5%).

До речі, приватне підприємство ПП Велес Агросервіс пропонує якісний посівний матеріал кукурудзи, сонячнику, а також ефективні засоби захисту рослин і мікродобрива.

Вчені також досліджували, як ГМО-кукурудза впливає на інші організми, взаємодія з якими не було метою модифікації, як у випадку з шкідниками. Вони з’ясували, що серйозно ГМО впливає тільки на представників сімейства паразітодіних комах браконід (Braconidae), які заражають кукурудзяну вогнівку (Ostrinia nubilalis) - шкідника, для стійкості до якого отримані спеціальні сорти.

«Цей аналіз ефективно об’єднує дані на тему наукової проблеми, широко обговорюваної в суспільстві», - сказала керівник колективу авторів роботи Лаура Ерколе з італійської Школи передових досліджень Святої Анни. Основними перевагами ГМО-кукурудзи вчені назвали покращена якість зерен і зменшений вміст мікотоксинів. У висновку дослідники пишуть, що аналіз дозволив «зробити однозначні висновки, які допомагають збільшити суспільну впевненість у виробленій за допомогою ГМО-рослин їжі».