Насправді, присвятити цьому місту вартує не один і навіть не два дні, щоб насолодитися не тільки музеями, а й стародавніми кривими вуличками, кухнею, лазнею, неспішно погуляти по історичному центру і відчути його особливий ритм.
Одне з місць, які обов’язково треба відвідати в Стамбулі - древнє водосховище під назвою Цистерна Базиліка (Yerebatan Sarnici), місце, абсолютно унікальне за своєю атмосферою.
Отже, знайти вхід в музей дуже просто - він розташовується в самому центрі міста в районі Султанахмет, навпроти собору Айя-Софія. Опинившись всередині, ви відчуєте себе в затопленому палаці, копальнях Морії, святилищі. Напівтемрява, з якої виростає безліч величних колон, що зверху упираються в цегляне склепіння, а внизу приховані темною водою, в якій снують зграї риб. Між колонними розходяться дерев’яні містки, по яких зал можна пройти до кінця.
Як не дивно, не можна сказати, що Цистерна Базиліка - дуже популярне туристичне місце, тому великий шанс, що вам вдасться насолодитися тишею і перейнятися його чарівністю, не порушеною натовпом туристів з селфі-палицями.
«Цистерна» в перекладі з грецького означає водосховище, а «базиліка» - церква. Колись зверху дійсно стояла церква, і було це, коли Стамбул називався Константинополем і ще не був завойований турками. Базиліка перебувала на площі Августейон і далеко не завжди використовувалася за призначенням. В різний час в ній розміщувалися університет, бібліотека і суд.
Величне підземне водосховище збудували під час правління візантійського імператора Юстиніана I в VI столітті. Місто відчувало нестачу прісної води, тому в подібних резервуарах її запасали на випадок облоги або посухи. Колись водосховищ в Константинополі налічувалося близько 70, палаци, храми і багаті особняки мали власні, до наших днів збереглися приблизно 40. З них найбільше - це як раз Цистерна Базиліка.
Розміри Цистерни Базиліки становлять 140 на 70 метрів, товщина стін - близько чотирьох метрів, а звід підтримують 336 мармурових колон. Це приміщення може вмістити 100 тисяч тонн води, щоб цегляні стіни не руйнувалися, їх покрили спеціальним гідроізоляційним розчином. Вода доставлялася по акведукам з джерел лісу на пагорбі Фатіх, що знаходиться в 19 кілометрах від міста. Перегонялася вона в тому числі по найбільшому акведуку міста - Валента, який зберігся до цих пір.
Дев’ятиметрові колони розташовані по 28 штук в 12 рядів, причому побачити можна найрізноманітніші. Справа в тому, що звозили їх здебільшого з покинутих античних храмів, зустрічаються колони в іонічному, корінфійському і доричному стилях, різні по сорту мармуру і конструкції.
Найбільший інтерес у відвідувачів викликають три колони. Одну з них називають Колонну сліз через характерні візерунки, за легендою сльози ллються в пам’ять про безліч рабів, які загинули під час будівництва. Для приваблення туристів придумали прикмету, що якщо засунути в дірочку на колоні палець і провернути на 360 градусів - то збудеться заповітне бажання.
Турция - отличный вариант для полноценного семейного отдыха. На сайте https://www.poehalisnami.kz/tour/turciya вы найдете выгодные предложения горящих туров в комфортабельных отелях Аланьи, Антальи, Сиде и других популярных курортов.