Бухгалтерське обслуговування ФОП - як вибрати фахівця?

Зазвичай за словосполученням «приватний підприємець» нам бачиться невеликий магазинчик або майстерня, в якій працює один, або, може, дві-три людини. Насправді це не завжди так. Навіть великі торгові точки - і цілі торговельні центри! - бувають оформлені як ФОП. Справа в тому, що ФОП - фізична особа, а не юридична, для нього передбачені менші штрафи і спрощена схема оподаткування.

Податкова звітність - чи потрібен бухгалтер для ФОП?

Деяким здається, що оподаткування ФОП настільки просте, що їм зовсім не потрібен бухгалтер. І помиляються. Тому в даній статті буде докладно розглядатися, наскільки необхідні бухгалтерські послуги індивідуальним підприємствам.

Істинно індивідуальним підприємствам (коли у складі дійсно одна людина) бухгалтер навряд чи знадобитися. Нічого складного в здачі звітності для невеликих приватників немає, та й витрати на бухоблік можуть бути занадто великі і навіть непідйомними. Але все змінюється, коли у ФОП з’являються працівники. Навіть один працівник - додаткова звітність.

Для відносно великого ФОП бухгалтер може заощадити не тільки час, а й гроші. Здача безлічі листів звітності породжує плутанину, з якої часом непросто впоратися навіть досвідченому в тонкощах оподаткування підприємцю. Тому бухгалтер необхідний.

Види бухгалтерського обслуговування ФОП

На ринку існує кілька видів бухгалтерських послуг. Кожен з цих видів найкраще підійде певної компанії з певним штатом співробітників. Розглянемо кожен окремо.

Самостійне ведення звітності. Цілком очевидно, що цей вид підходить для маленьких фірм і для тих, кому не лінь розбиратися в паперах. Вимагає таких навичок, як вміння роботи з комп’ютером і уважність. Кожна помилка в звіті лягає на плечі підприємця, що створює додаткове навантаження і заважає займатися основною справою. Втім, такий спосіб ведення бухгалтерії дозволяє значно заощадити ресурси.

Віддалений бухгалтер. Оптимальний варіант для невеликих ФОП, яким потрібно раз в квартал надавати звіт. Як правило, фахівець розташовується в окремому офісі і за відносно невелику плату надає підприємцю звіт, який здається в податкову. На своєму комп’ютері фахівець може запам’ятати дані ваших звітів, що значно спростить процедуру. Втім, у цього способу ведення бухгалтерії є кілька мінусів. По-перше, необхідність відвідувати офіс сторонньої фірми, по-друге, висока ціна при веденні великої кількості бухгалтерії.

Наступний варіант досить простий: бухгалтер приходить, робить звіт і отримує зарплату. У той же час він не є штатним співробітником фірми. Зазвичай бухгалтер має свою техніку і робить свою роботу, ніяк не турбуючи підприємця. Як правило, послуги такого роду дорожчі, ніж послуги віддаленого бухгалтера, але і зручність їх набагато вища.

Бухгалтер при штаті. Це, власне, співробітник індивідуального підприємства. Штатним бухгалтеру потрібно приміщення, техніка та заробітна плата, але ефективність його досить висока. Для таких ФОП, у яких багато працівників і складна паперова робота, штатний бухгалтер просто необхідний. Він не тільки зможе вести звітність, а й виконувати функції офіс-менеджера, стежачи за порядком на роботі. У дуже невеликих фірмах бухгалтер може стати чимось на зразок вашого компаньйона і може значно збільшити доходи (а також знизити витрати) вашої молодої корпорації.

Незважаючи на очевидні вигоди, мінуси змісту такого співробітника не дозволяють наймати їх невеликим ФОП. По-перше, у штатного бухгалтера відносно висока зарплата, по-друге за нього необхідно самостійно вносити страхові внески до Пенсійного Фонду, а також оплачувати відпустки, лікарняні тощо.

Аутсорсинг бухгалтерських послуг. Непогана альтернатива штатної бухгалтерії. Полягає вона в наступному: індивідуальне підприємство укладає договір з компанією, яка займається бухгалтерським обліком. Компанія бере на себе відповідальність за бухгалтерську роботу і відшкодовує збитки в тому випадку, якщо з її вини підприємець терпить збитки. Останнім часом даний вид бухгалтерських послуг стає все більш популярнішим.